I zdravé ovoce pro nás může být toxické! Víte, kdy se mu raději vyhnout obloukem?
Pokud si každé ráno dopřáváte čerstvý grapefruit, či grapefruitový džus nadopujete sice své tělo energií, ale pozor! Je tu jedno velké ALE!
Kdy mohou grepy škodit?
Odborníci upozorňují na nebezpečí konzumace grapefruitu v kombinací s léky. Podle mnoha studií grapefruit způsobuje nebezpečné vedlejší účinky v kombinaci s některými léky. Na vině jsou furanokumariny, látky obsažené v grepech, které ovlivňují funkci enzymů. Ty pak zapříčiňují, že některé specifické léky působí v těle mnohem déle, než by měly. Tím vzniká v těle vysoká koncentrace léčiva, což může často způsobit nečekané komplikace. Minulý rok bylo kolem stovky případů intoxikace grapefruitem. Intoxikace se může projevovat zvracením, průjmem, zimnicí, otokem či svalovou horečkou. Jediná sklenka grepové šťávy vám tak může způsobit vážné zdravotní komplikace.
Na co si dávat pozor?
Nejvíce nežádoucích účinků v souvislosti s kombinací grapefruitové šťávy bylo zaznamenáno při užívání látky s názvem simvastatin, což je účinná složka v lécích na snížení cholesterolu.
Rovněž pacienti, kteří užívají felodipin, tedy léky na snížení krevního tlaku by měli být obezřetní. Tito lidé měli v krvi třikrát více léčiva než pacienti, kteří tabletu zapili čistou vodou. Následkem toho měli tlak nebezpečně nízký.
Komplikace může způsobit i lék erytromicin, který se používá k léčbě zánětlivých onemocnění a při kombinovaném užívání s grapefruitem může způsobit podrážděnost žaludku.
Za další rizikové léky, které se nedoporučuje kombinovat s grapefruitem, patří antidepresiva, imunosepresiva, některé léky na prostatu či k léčbě HIV. Každý lék obsahuje příbalový leták, na kterém je uvedeno, s čímž se nedoporučuje konkrétní lék podávat. Informace z letáku není radno podceňovat.