Chyba při vaření, kvůli které vám hrozí otrava! Děláte ji také?

Tradiční korejská kuchyně na přípravu rýže
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
16. března 2017 07:20 / Shutterstock
  193   34
Víte, že rýže obsahuje nejvíce škodlivého arsenu ze všech potravin? Poradíme vám, jak rýži připravovat opravdu zdravě.

Za všechno může průmysl. V důsledku průmyslové výroby se zplodiny s obsahem arzenu dostávají až do atmosféry, odkud se v podobě dešťové vody dostanou do půdy. Toxiny mohou ve vlhké půdě přebývat celá desetiletí. Rýže se pěstuje v extrémně vlhké půdě a snadno se tak kontaminuje arsenem. Arsen tak najdeme v množství potravin, ale především v rýži a rýžových výrobcích.

Že je arsen pro naše tělo škodlivý, asi nikdo nepochybuje. Pokud byste denně přijali více než doporučené množství arsenu, hrozí celá řadu problémů, od vývojových poruch, srdečních onemocnění, cukrovky až po rakovinu. Arsen proniká i do mateřského mléka, proto je pro kojící matky nezbytné pozorně si hlídat obsah jídelníčku.

Není však důvod z naší strany rýži vynechat. Nové výzkumy naznačují, že právě způsob vaření rýže je pro přítomnost arsenu v hotovém pokrmu klíčový. Profesor Andy Meharg, Královské univerzity v Belfastu, testoval pro televizi BBC tři různé způsoby vaření rýže:

Nejdříve uvařil rýži s vodou v tradičním doporučeném poměru 1: 2 (rýže:voda). Poté uvařil rýži s vodou v poměru 1:5 a potřetí nechal rýži přes noc namočenou ve vodě a následně ji pomalu vařil. Právě třetí způsob způsobil, že hladina arsenu v rýži klesla až o 80%.

Při přípravě rýže tedy nezapomeňte na dvě důležité věci. Namočte rýži přes noc do vody a poté ji důkladně propláchněte pod tekoucí vodou.

Jak vidíte, není to moc složité. Když si budeme chtít pochutnat na zdravé rýži, stačí, když budeme dodržovat správnou techniku ​​vaření. 

Jitka Jahodová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu