Jak odolat čokoládě a čím ji nahradit? Pomůže hořčík, zdravé sladkosti nebo ideálně dvoutýdenní detox

 Ostatní 
03. dubna 2022 18:05 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
OK Čokoláda je návyková a její konzumaci je dobré mít pod kontrolou Depositphotos
Čokoláda je všudypřítomná. Je i v dezertech a moučnících, takže představa, že zkrátka z vašeho života jednou pro vždy zmizí, je mylná. Je ale důležité nejíst čokolády moc.

Čokolády se zkrátka nemusíte vzdávat úplně, je ale dobré mít její konzumaci pod kontrolou. A to se mnohdy nedaří, protože na čokoládě vzniká snadno závislost, což už věda dávno prokázala. Čokoláda také přichází na řadu, když jste ve stresu, což rovněž vede k její nadměrné konzumaci.

Jak ji tedy přestat jíst?

První trik spočívá v dostatečném pití vody. Pokud chcete zastavit touhu po cukru, potažmo jezení čokolády, je hydratace klíčová. I velmi nízká úroveň dehydratace může vést k pocitům únavy, přechodně nízkému krevnímu tlaku, zvýšenému srdečnímu tepu a bolestem hlavy. Je to kombinace, která často vede k tomu, že hledáme něco na zub a čokoláda se přímo nabízí. Takže když dostanete chuť na čokoládu, vypijte sklenici vody, uvádí Woman and Home.

Vyhýbejte se sladkým potravinám. Protože čím více je  jíte, tím více je chcete jíst. Takže omezte například sladké snídaně a máte jistotu, že přes den budete mít menší chuť na sladké. A to samé platí i pro sladké nápoje a alkohol. Proč? Protože alkohol obsahuje spoustu cukru. Takže když to o páteční noci trochu přeženete s alkoholem, je téměř jisté, že druhý den budete mít chuť na sladké.

Pokud chcete s čokoládou seknout úplně, dejte si dvoutýdenní detox. Když se během této doby úplně vzdáte čokolády, umožníte tím, aby se hormony ve vašem těle znovu vyrovnaly, ale také tím přerušíte staré zvyky a začnete si vytvářet nové. Bude to samozřejmě těžké a pokud máte na čokoládě regulérní závislost, můžete pociťovat dokonce abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, letargie a podrážděnost. Pomohou vám od toho potraviny s vysokým obsahem vlákniny a také ty bohaté na bílkoviny. Abyste opravdu uspěli, vyhoďte z domova všechno sladké.

Pomůže i hořčík a zdravé sladkosti

Proč zrovna hořčík? Protože hraje velkou roli při regulaci hladiny cukru v krvi a jeho nedostatek může způsobit chutě na sladké. Takže užívání hořčíku nebo konzumace potravin s jeho velkým množstvím může skutečně pomoci se zvládáním chutí na sladké.

Jak už bylo řečeno, čokolády se nemusíte vzdávat zcela, jen je důležité mít její konzumaci pod kontrolou. Je to něco, co si dáte pro chuť, nikoli ve velkém množství. Navíc ji lze snadno nahradit zdravými sladkostmi.

Například datle jsou nejen velmi zdravé, ale ne nadarmo se jim říká čokoládové ovoce. Chutnají totiž podobně. Lesní ovoce je rovněž zdravé, ale také nízkokalorické a takové čerstvé maliny v jogurtu zní opravdu skvěle. Čokoládu můžete nahradit i medem či arašídovým máslem, pokud ho jíte. Můžete zkusit i proteinové tyčinky. A nebo hořkou čokoládu. Pár čtverečků té s obsahem kakaa alespoň 70 procent je odborníky povoleno.

Zdroj: Woman and Home, Healthline.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Olga Lounová se raduje z narození dcery. Z placenty si dokonce nechala zhotovit několik produktů

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Fotbalový šampionát začíná. Hrát se bude na stadionu z kontejnerů, který bude poté rozebrán a použit...