Šokující výzkum! Pravda o palmovém oleji a jeho souvislosti s rakovinou!

Palmový olej je mezi producenty oblíbený hlavně kvůli své nízké ceně
 Ostatní 
19. března 2017 07:15 / Shutterstock
  3   0
Palmový olej v současné době kraluje na černé listině potravin. Nejnovější výzkumy však naznačují, že palmový olej se může mít podíl na vzniku nádorových onemocnění!

Palmový olej se získává z výtažků plodů palmového stromu. V kulinářství je mimořádně oblíbený, protože je levný a ve výrobě nahrazuje dražší suroviny. V minulosti se palmový olej jako rostlinný tuk považoval za zdravou alternativu živočišných tuků. Obsahuje množství antioxidantů, včetně vitamínu A. Problémem však je, že rafinací je olej zbaven většiny prospěšných látek.

O palmovém oleji se v posledních letech mluví také jako o ekologické katastrofě. Deštné pralesy musí ustoupit nemilosrdným obchodníkům a rozsáhlým plantážím palmy olejné, které jsou zlatým dolem.

Nejnovější studie však dokazují, že palmový tuk představuje další, život ohrožující nebezpečí. Výzkum zveřejněný v magazínu Nature poukazuje na fakt, že stravování s vysokým podílem tohoto tuku, může zapříčinit agresivní šíření rakoviny a u pacientů nemocných rakovinou může způsobovat nárůst metastáz.

Výzkum podpořila nadace Worldwide Cancer Research a vedl ho profesor Salvador Aznar Benitah. Během výzkumu dostávaly laboratorní myši potravu, která obsahovala i kyselinu palmitovou, hlavní složku palmového oleje. Během výzkumu vědci objevili na nádorových buňkách specifickou bílkovinu CD36, která má schopnost šířit rakovinu. Vědci během výzkumu dále zjistili, že bílkovina CD36 se nachází na metastatických nádorových buňkách pacientů s různým tipem rakoviny a dokázali, že po nasazení stravy bohaté palmový olej nastal 50procentní nárůst metastáz. 

Přestože vědci zatím nedělali výzkum na všech typech nádorových onemocnění, už nyní s jistotou tvrdí, že existuje spojitost mezi látkou CD36 a vznikem metastáz.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu