Jak prát krajkové spodní prádlo?

 Móda 
18. března 2017 07:48 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jak o spodní prádlo pečovat, aby dlouho vydrželo krásné a funkční? Shutterstock
Sehnat podprsenku, která vám opravdu sedne, je kumšt. Proč byste si ji tedy měly zničit při prvním praní? Líbí se vám krajkové prádlo, ale obáváte se komplikované údržby? Moderní materiály toho snesou víc než tradiční ručně šitá krajka, a tak se složité péče obávat nemusíte.

Ideální praní – v ruce

Ideální je, pokud si se svým krajkovým prádlem a podobně citlivým oblečením dáte tu práci a budete ho prát ručně ve vlažné vodě. Postupujte tak, že si do umyvadla napusťte vlažnou vodu – do 30 °C, přidejte do ní speciální prací prostředek na jemné prádlo, a věci do tohoto roztoku namočte. Namáčení je důležité, protože nahradí mechanické odstranění nečistot, které lze uplatnit u pevnějších tkanin.

Po nejméně pěti minutách, kdy bylo prádlo namočené, je opravdu opatrně prsty třete – v případě prádla nezapomeňte také na ramínka podprsenek, gumičky po celém obvodu. Poté vodu vypusťte a nahraďte studenou vodou, ve které prádlo vymáchejte tak, abyste ho zbavily všeho pracího prostředku. Opět můžete nechat pár minut odmočit.
Na závěr praní nikdy nepřidávejte aviváž ani neždímejte. Ždímáním byste mohly poškodit tvar prádla nebo ohnout kostice.

Sušení prádla by mělo být pozvolné, přebytečnou vodu opatrně vymačkejte. Krajkové a jemné prádlo nedávejte na topení, ani do sušičky, ani na přímé slunce – ve všech případech by se mohlo zkroutit. Při sušení ho vyrovnejte do tvaru.

Kdy a jak prát v pračce

Nemáte čas na ruční praní a chcete dát krajky a jemné prádlo do pračky? Pak rozhodně poslechněte následující rady.

Základní péče

Světlé a tmavé krajky perte odděleně. Obzvlášť bílé krajky jsou náchylnější k zašednutí a praní spolu s tmavým prádlem by jim nesvědčilo.
Prádlo v kontrastních barvách po vyprání volně rozložte na ručník a nechte uschnout, aby rychle uschlo a mokré barvy spolu nebyly v kontaktu dlouho.
Používejte prací prostředky na jemné prádlo pro příslušné barvy nebo dětský šampon a prádlo perte v programu pro šetrné nebo ruční praní.
Při praní používejte speciální síťované sáčky pro kalhotky a kulatá pouzdra pro podprsenky, abyste se zamezili poškození prádla v bubnu pračky.
Krajkové spodní prádlo obsahuje elastan nebo lycru. Kalhotky proto žehlete při nižších teplotách.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...