Jak prát krajkové spodní prádlo?
Ideální praní – v ruce
Ideální je, pokud si se svým krajkovým prádlem a podobně citlivým oblečením dáte tu práci a budete ho prát ručně ve vlažné vodě. Postupujte tak, že si do umyvadla napusťte vlažnou vodu – do 30 °C, přidejte do ní speciální prací prostředek na jemné prádlo, a věci do tohoto roztoku namočte. Namáčení je důležité, protože nahradí mechanické odstranění nečistot, které lze uplatnit u pevnějších tkanin.
Po nejméně pěti minutách, kdy bylo prádlo namočené, je opravdu opatrně prsty třete – v případě prádla nezapomeňte také na ramínka podprsenek, gumičky po celém obvodu. Poté vodu vypusťte a nahraďte studenou vodou, ve které prádlo vymáchejte tak, abyste ho zbavily všeho pracího prostředku. Opět můžete nechat pár minut odmočit.
Na závěr praní nikdy nepřidávejte aviváž ani neždímejte. Ždímáním byste mohly poškodit tvar prádla nebo ohnout kostice.
Sušení prádla by mělo být pozvolné, přebytečnou vodu opatrně vymačkejte. Krajkové a jemné prádlo nedávejte na topení, ani do sušičky, ani na přímé slunce – ve všech případech by se mohlo zkroutit. Při sušení ho vyrovnejte do tvaru.
Kdy a jak prát v pračce
Nemáte čas na ruční praní a chcete dát krajky a jemné prádlo do pračky? Pak rozhodně poslechněte následující rady.
Základní péče
Světlé a tmavé krajky perte odděleně. Obzvlášť bílé krajky jsou náchylnější k zašednutí a praní spolu s tmavým prádlem by jim nesvědčilo.
Prádlo v kontrastních barvách po vyprání volně rozložte na ručník a nechte uschnout, aby rychle uschlo a mokré barvy spolu nebyly v kontaktu dlouho.
Používejte prací prostředky na jemné prádlo pro příslušné barvy nebo dětský šampon a prádlo perte v programu pro šetrné nebo ruční praní.
Při praní používejte speciální síťované sáčky pro kalhotky a kulatá pouzdra pro podprsenky, abyste se zamezili poškození prádla v bubnu pračky.
Krajkové spodní prádlo obsahuje elastan nebo lycru. Kalhotky proto žehlete při nižších teplotách.