Omýváte syrové maso? Děláte velkou chybu, víme proč

 Zdraví 
13. října 2018 09:51 / Iva Dvořáková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Masu omytí nijak nepomáhá a vám spíš uškodí Shutterstock
Syrové maso před tepelnou úpravou nemá cenu omývat, dosáhnete tím jen rozšíření bakterií na vaše ruce či kuchyňský dřez nebo baterii. Bakterií se zbavíte pomocí tepelné úpravy masa, kdy jeho teplota vystoupá na minimálně 74 stupňů Celsia.

Maso omyjte a poté... Tak začíná téměř každý recept. Co je ale na zvyku omývat syrové maso vlastně je tak užitečného?

Říkáte si, že se tak přece zbavíte případných bakterií na povrchu masa. To však není úplně pravda. Umytí masa pod tekoucí vodou jej ve skutečnosti žádných bakterií nezbaví.

I když si možná myslíte, že umytím maso zbavíte nějakých nečistot, většinou jsou některé bakterie k masu přichyceny tak silně, že se jich nelze zbavit bez ohledu na to, kolikrát ho umyjete.

Jen roznášíte bakterie

A mytím masa můžete případné bakterie naopak roznést po kuchyni dál například do dřezu nebo někam na kuchyňskou linku či vaše ruce.

Máte se tedy bát syrového masa? Ne, nemusíte. Existuje přece jeden jednoduchý způsob, jak se bakterií na povrchu masa zbavit. Jmenuje se tepelná úprava. Ta zpravidla bohatě stačí k tomu, aby všechny bakterie přítomné v mase zabila.

Pokud chcete mít absolutní jistotu, že jsou všechny bakterie pryč, měli byste při přípravě masa mít po ruce teploměr a ujistit se, že vnitřní teplota masa dosáhla během přípravy 74° C.

Zvyk je železná košile

Ani omývání tou nejteplejší vodou z kohoutku nic zásadního nedokáže. Jedinou možností by bylo maso na několik minut ponořit do vařící vody. Jenže to už ho prakticky dusíte, o nějakém šetrném omývání už tedy nemůže být řeč.

Hlavním problémem v tomto případě bude spíš to, že zvyk je železná košile. Většina z nás zřejmě kuřata omývá čistě proto, že se to tak u nich doma dělalo.

Jiní to dělají aspoň pro svůj dobrý pocit, že je pak kuře „čistější“, byť si nevědomky dřez i ruce z pohledu přítomnosti bakterií jen více ušpiní.

Kupujete rádi mleté maso?
Práce s mletým masem je jednoduchá a rychlá. Nabídka je ale široká, Víte, jaký je rozdíl mezi mletým a mělněným masem? A na co si dát pozor? Více jsme psali před časem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná