Kombucha je pro své účinky známá už tisíce let. Připravte si z ní nápoj na pročištění těla
Kombucha není vlastně houba v pravém slova smyslu. Je to spíš symbiózní kultura kvasinek a bakterií. Houbu jako takovou pak tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi. Avšak nenechejte se odlákat. V každém případě jde o prostředek, který se postará o naše pevné zdraví.
Zdravotní účinky
Kombucha by měla posílit imunitu, pročistit tělo a maximálně bránit tomu, abyste onemocněli. To vše díky cenným látkám a vitaminům. Je zde obsažen vitamin C a vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B6 a B12).
Krom toho je tu kyselina mléčná, octová, šťavelová, usninová, glukorónová, listová a uhličitá. Celkově pak kombucha působí jako přírodní antibiotikum, antivirotikum, diuretikum, imunostimulant a dokonce i jako „čistič“ jedů v těle. Umí pomoci při nemocech kloubů, revmatu, cukrovce, ledvinových kaméncích, ekzémech, únavě, respiračních onemocněních, při vápenatění cév, zácpě, zánětech, plísních, žaludečních potížích a dokonce je podpůrným lékem při rakovině.
Připravte si kombuchový nápoj
Jak na něj? Buď si pořiďte násadu (seženete na internetu nebo v prodejnách se zdravou výživou). Ze zkušenosti však můžeme říci, že ne vždy se kupovaná násada ujme. Nebo si někdy budete muset i několik týdnů počkat, než se vzpamatuje a „uchytí se“.
Druhou variantou je získat kombuchu od někoho blízkého, případně si ji sehnat od lidí, kteří mají přebytky. Pokud se houbě daří, množí se velmi rychle, a její pěstitelé ji často prodávají za drobný peníz či darují.
A poslední možnou variantou je „vyrobit“ si houbu sami. Kupte si kombuchový nápoj v PET lahvi (tam, kde jej dobře skladují v temnu a chladu – zároveň dejte pozor na datum expirace). Doma pak uvařte litr středně silného černého čaje, oslaďte 80 g krystalového cukru (nikoliv třtinového), přelijte do 5litrové zavařovací sklenice a nechte vychladnout. Do zchladlého čaje pak vylijte celý obsah PET lahve s kombuchovým nápojem. Zakryjte prodyšným plátýnkem, dejte přes něj gumičku a položte do tepla (pokojová teplota stačí).
Asi do tří týdnů se na povrchu utvoří jemná tenká houba. Dvě deci nápoje si schovejte a zbytek můžete vypít (jestli vám ještě takto silný bude chutnat) a houbu jemně omyjte pod vlažnou tekoucí vodou. Poté ji vložte do uchovaného kombuchového nápoje. Tentokrát uvařte čaje více. Oslaďte a pamatujte – 80 g cukru je na litr vody! Čaj používejte vždy ideálně jen černý. Až bude směs čaje a cukru zchladlá, vložte do ní kombuchu. Měla by plavat ihned na povrchu. Pokud však poklesne, nevadí. Brzy sama vyplave na povrch. Do týdne byste měli mít hotový první skutečně skvělý a chutný kombuchový nápoj. A hledáte-li i jiný zajímavý netradiční nápoj plný zdraví, vyzkoušejte modrý čaj.
Každá země má svou legendu
S kombuchou je spojováno po celém světě mnoho legend. V Číně se jí údajně holdovalo už před dvěma tisíci lety. V Japonsku se začala objevovat někdy v pátém století. Ruská legenda se vztahuje k oblasti Kargasok, jejíž obyvatelé se údajně těšili podezřele dobrému zdraví díky užívání zkvašeného čaje. Navíc je prý kombucha skvělá na kocovinu, a také proto byla v Rusku tolik oblíbená.
I když má kombucha podle mnoha zdrojů řadu pozitivních zdravotních efektů, tyto efekty nejsou podpořeny vědeckými důkazy.