Vodní rostlina, která zatočí s mnoha neduhy a je ideální na trávení
Puškvorec obecný a jeho blahodárné účinky na lidský organismus jsou lidem známy již od nepaměti a rozhodně bychom tuto nenápadnou rostlinu neměli ignorovat.
Něco málo o puškvorci
Puškvorec obecný je vytrvalá rostlina z čeledi puškvorcovitých. Dorůstá do výšky asi 50 až 120 centimetrů a jeho domovinou je jih Číny i Indie. V těchto oblastech byl tradičním a ceněným kořením. Jeho léčivé účinky však postupně oceňovali i Egypťané, Římané či Řekové. Rostlina se postupně rozšířila do celé Evropy i do Severní Ameriky.
Kde se puškvorec vyskytuje?
Puškvorec preferuje místa s dostatkem vláhy. Roste především na místech, která jsou trvale zaplavena. Najít ho můžete v močálech, tichých vodách či rybnících. Tato vodní rostlina je charakteristická plazivým oddenkem a dlouhými mečovitými listy, které mají vroubkované okraje.
Květy jsou drobné, mají žlutozelenou barvu a uspořádané jsou do válcovitých klasovitých palic, které jsou dlouhé do 10 centimetrů. Puškvorec kvete převážně v červnu až červenci. Pro léčebné účely se však sbírá kořen, který se následně suší.
Kde všude puškvorec pomáhá?
Puškvorec obsahuje silice, třísloviny či hořčiny. Je zdrojem cholinu i slizovitých látek. Už odedávna je známý hlavně svým blahodárným vlivem na trávicí ústrojí člověka. Potřebujete se zbavit chuti na cigaretu? I tady puškvorec pomáhá.
- Podporuje proces trávení, chuť k jídlu, tvorbu žaludečních šťáv i vylučování žluči.
- Působí dezinfekčně a pomáhá při mnohých trávicích potížích.
- Vhodný je při plynatosti, průjmu, kolikách či křečích.
- Představuje dobrou podpůrnou léčbu při žaludečních či dvanáctníkových vředech.
- Napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.
- Podporuje detoxikaci organismu.
- Působí afrodisiakálně i močopudně.
- Účinně pročišťuje ledviny i játra.
- Posiluje nervovou soustavu a eliminuje stres.
- Puškvorec také velmi dobře ovlivňuje pokožku. Při venkovním použití urychluje hojení ran a zlepšuje stav kůže při kožních problémech.
Co všechno se z něj dá připravit?
Čaj
Kořen puškvorce se nejčastěji používá k přípravě čaje. Jednu čajovou lžičku sušené rostliny zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte louhovat 15 minut. Při zdravotních potížích pijte nápoj dvakrát denně. Vyzkoušejte ho při nechutenství, střevních potížích či žaludečních neurózách. Tato rostlina však není určena pro dlouhodobé užívání. Vhodné je dopřát si vždy alespoň kratší pauzu. Slyšeli jste někdy o bazalkovém čaji? Na co pomáhá si přečtěte zde.
Odvar
Odvar z této vodní rostliny si také můžete přilít do vany s teplou vodou. Taková lázeň prokrví končetiny a pomůže vám lépe zrelaxovat. Kromě toho se postará o vaši pokožku.
Tinktura
Z puškvorce si můžete připravit i léčivou tinkturu. Budete na ni potřebovat kořen rostliny a 70procentní alkohol. Kořen očistěte, najemno nastrouhejte a ve vhodné, dobře uzavíratelné nádobce ho zalijte alkoholem. Nechte odstát asi 2 týdny. Při trávicích potížích se obvykle užívá 15 kapek třikrát denně.