Syndrom dívčího kolene trápí čím dál více žen. Patříte mezi ohroženou skupinu i vy?

 Zdraví 
06. října 2018 13:46 / Šárka Sokolská
  7
📷
6 fotografií v galerii
Chondropatie nejčastěji postihuje mladé ženy Shutterstock
Chondropatie neboli syndrom dívčího kolene. Toto bolestivé onemocnění trápí především mladé lidi. Patříte mezi ohroženou skupinu i vy?

Říká se: "Na stará kolena". Jenomže to už dávno není pravda. Poslední dobou se objevuje čím dál více mladých lidí, které mají problémy s koleny. Jedno z těch nejvážnějších, které dokáže potrápit i celý zbytek života, se nazývá chondropatie. Lidově má přezdívku syndrom dívčího či běžeckého kolene.

Daň z běhu

Chondropatie je velmi nepříjemné onemocnění, které ponejvíce postihuje mladé lidi od 15 do 35 let a hlavně ženy. Toto bolestivé onemocnění proto ne nadarmo nese označení také dívčí koleno anebo běžecké koleno, protože se projevuje nejčastěji jako následek sportovních aktivit, především jako následek špatné techniky běhu. Ale objevit se může například i následkem zvedání těžkých věcí nebo po opakovaných úrazech.

Poškození chrupavky

Jde totiž o poškození chrupavky pately, která se nachází za čéškou. Chrupavka měkne a už nedokáže zajišťovat plynulý pohyb kolene a tlumit nárazy, například při sportu. Prvním projevem této nemoci je prasknutí v koleni, následované ostrou bolestí na přední nebo boční straně, po zátěži bolest přichází ze zadní strany. Objeví se při podřepu, jízdě na kole, běhání. Tedy při sportech, které jsou v posledních letech velice oblíbené. Pokud i vy pravidelně běháte, dejte si pozor na správnou techniku nášlapu. Koleno je pak často nateklé a někdy se může přidat také zánět.

Honem k lékaři

Chondropatii byste určitě neměli podceňovat a pokud možno se hned objednat k ortopedovi nebo revmatologovi. Lehčí stupeň se léčí konzervativně. Léčba je to však dlouhodobá, náročná a bohužel dost stojí. Vhodná je také rehabilitace, podpořená různými preparáty na regeneraci a výživu. Někdy pomáhají i injekce, které se aplikují přímo do kolene, aplikace krevní plazmy do kloubu a léčebná artroskopie. Zlepšení je však možné čekat pouze do určitého stupně onemocnění, pak už vám nezbude nic jiného, než se smířit s diagnózou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet