Jak na zánět močového měchýře
Příčiny zánětu
Příčin sice může být celá řada, ale obvykle je na vině buď zavlečení bakterií z oblasti řitního otvoru do močové trubice, nebo prochladnutí spojené s nízkým příjmem tekutin. Někdy je spouštěcím impulsem i sex nebo jde o reakci na lubrikant kondomu. Na vině může být i strava příliš bohatá na cukry. Někdy se podílejí na vzniku potíží kvasinky a výjimečně i viry.
Příznaky
Že je něco špatně je poznat velmi zřetelně. Dostaví se intenzivní nucení na močení, které nepřináší úlevu. Naopak je doprovázeno ostrou řezavou bolestí a po několika minutách se potřeba navštívit toaletu opakuje. Nemocná osoba je tak velmi vyčerpaná, onemocnění je velmi nepříjemné.
Léčba
Důležité je zajistit dostatečný příjem tekutin. Při tomto onemocnění je rozhodně dobře vypít dva až tři litry vody. Podle tělesné hmotnosti. Dostatečný příjem tekutin je současně i dobrou prevencí. Nepijte nápoje slazené. Obyčejná voda je nejlepší. Pokud potíže nepřejdou během dvou dnů, je lepší navštívit lékaře. Při větším zánětu lékař předepisuje antibiotika. Léčba bude trvat minimálně týden, někdy i déle.
Přírodní léčba
Pokud chceme využít k léčbě nebo k podpoře klasické léčby nějaké byliny, máme poměrně široký výběr. Z nejdostupnějších jde o pití čaje z kopřivy. Známé je též působení brusinek, které brání usazování bakterií na stěnách měchýře či močových cest. S úspěchem se používá i plod jalovce, semeno lichořeřišnice, list medvědice či nať přesličky.
Preventivní doporučení
Dostatečně pijte, vyhněte se prochladnutí. Nepijte sladké a nejezte sladké. Při potížích nepijte kávu či alkohol. Bylinné čaje můžete pít pravidelně, budou působit i jako dobrá prevence. Mějte dostatečný příjem vitamínů.