Neléčený vysoký krevní tlak je plíživý zabiják. Snížit ho můžete různými způsoby

 Zdraví 
06. října 2020 09:44 / Eva Vogelová
  1
📷
6 fotografií v galerii
Pokud máte vysoký krevní tlak, změňte svůj styl života  Depositphotos
Vysokému krevnímu tlaku se zcela oprávněně přezdívá tichý zabiják. Zvyšuje totiž riziko vzniku infarktu myokardu a mrtvice. Proto je opravdu důležité výši krevního tlaku nepodceňovat. Doktoři na něj předepisují léky, ale ty mají nepříjemné vedlejší účinky. Patří mezi ně třeba závrať a nespavost. Snížit tlak můžete i jinými způsoby, které vám nijak neublíží.

Krevní tlak, který je v normě, se pohybuje okolo 120/80 mmHg. Vysoký tlak máte ve chvíli, kdy hodnoty vystoupají nad 140/90 mmHg. Měli byste se ho snažit udržovat ve stanovených hodnotách pomocí několika způsobů. Nezapomeňte si nechat od lékaře pravidelně měřit tlak, abyste věděli, jak na tom jste.

Pravidelnému pohybu se nevyhnete

Pohyb hraje velkou roli při snižování krevního tlaku. Někdy je těžké se k němu přinutit. Někdy si však stačí uvědomit, že to děláte proto, abyste předešli obávanému infarktu. Pravidelný pohyb posiluje srdce, které se už nebude muset tolik namáhat. Můžete si vybrat sport, který vás bude bavit. Někdo rád cvičí jógu, plave, jezdí na kole nebo běhá.

Když nemáte příliš dobrou fyzickou kondici, pomůže vám i svižná chůze. Měli byste ji praktikovat minimálně pět dní v týdnu. Pokud máte spíše lehčí hypertenzi, pohybové aktivity by pro vás měly být nutností. U těžší formy se raději poraďte s lékařem. Můžete si nechat provést zátěžový test.

Poslouchejte pravidelně relaxační hudbu

Snížit tlak vám může pomoci i správná relaxace. Vědci z University of Florence prováděli studii na lidech, kteří brali léky na léčbu vysokého tlaku. Dali jim za úkol poslouchat půl hodiny denně klasickou, indickou a keltskou hudbu.

Odborníci zjistili, že účastníkům výzkumu za pouhý měsíc klesl tlak o 4,4 jednotek. Pokud vás tento druh hudby nebaví, pouštějte si alespoň oblíbené songy. Důležité je, abyste se naučili odpočívat a omezili stres.

Vyhněte se kofeinu

Mnoho lidí ráno pije kafé, aby nabralo energii. Potíž je v tom, že káva obsahuje kofein, který zvyšuje krevní tlak. Pravidelné pití kofeinu způsobuje zužování cév a mírný stres. Pokud vám lékař naměřil vysoký krevní tlak, na kávu s kofeinem zapomeňte. To stejné platí pro černý čaj, který kofein obsahuje také. Dále čtěte: Máta peprná má skvělé zdravotní účinky. Podpoří zažívání a povzbudí sexuální energii.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej