Mozková mrtvice je častou příčinou úmrtí a invalidity. Jak je možné se jí vyhnout?

 Zdraví 
24. října 2019 20:10 / Eva Vogelová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Mrtvice nepostihuje pouze starší jedince, ale i ty mladší  Depositphotos
Mozková mrtvice je častou příčinou úmrtí a invalidity. Dříve platilo, že postihovala především starší jedince. Dnes se však nevyhýbá ani mladším lidem. Dobrá zpráva je, že riziko vzniku mrtvice můžete ovlivnit svými silami. Zjistěte, jak.

Mozková mrtvice vzniká na základě uzavření mozkové tepny nebo krvácení z mozkové cévy. Projevy mozkové mrtvice jsou poměrně zřetelné. Člověk zasažený mrtvicí ztrácí řeč, má problémy s mluvením, často nechápe, co mu ostatní říkají. Mohou mu ochrnout různé části těla včetně obličeje. Silně ho bolí hlava a má rozostřené vidění.

V okamžiku, kdybyste tyto příznaky na sobě zpozorovali, ihned sáhněte po mobilním telefonu a vytočte záchrannou službu, nebo poproste o pomoc někoho ve vaší bezprostřední blízkosti. Mozkovou mrtvici by pravděpodobně nechtěl zažít nikdo. Z toho důvodu se jí snažte různými způsoby předejít.

Nepijte příliš mnoho alkoholu

Časté pití alkoholu zvyšuje riziko, že můžete dostat už v poměrně mladém věku mozkovou mrtvici. Pravděpodobně jste to už někde slyšeli, protože se o tom často mluví. To se děje z toho důvodu, že spousta lidí toto varování ignoruje, ačkoliv je podloženo výzkumy.

Pokud si dáte alkohol jednou za čas, nemusíte mít velký strach. Když ho však pijete několikrát týdně, měli byste se mít na pozoru. Raději množství vypitého alkoholu snižte.

Přestaňte kouřit

Přestat kouřit rozhodně není nic snadného, pokud jste si vypěstovali závislost. Problém je, že kouření zvyšuje riziko vzniku mrtvice až o tři sta procent. Kuřáky přepadá mozková mrtvice o několik let dříve než jedince, kteří nekouří.

Cigaretový kouř zužuje cévy, což už je jen krůček ke krevní sraženině. Pokud se vám nedaří s kouřením přestat, zkuste ho alespoň omezit, čímž se před mozkovou mrtvicí můžete zachránit.

Jezte zdravěji

Vyvážená strava je základem dobrého zdraví. Nemusíte jíst pouze ovoce a zeleninu, stačí si dávat pozor na potraviny, které obsahují velké množství nasycených tuků, soli a přidaných cukrů. Zařaďte do svého jídelníčku ryby a celozrnné pečivo. Vyhněte se hranolkům, koblihám a chipsům.

Hýbejte se

Sedavé zaměstnání tělu rozhodně neprospívá. Naopak přispívá k riziku vzniku mrtvice. Každý den alespoň na třicet minut rozpohybujte své tělo. Nemusíte běhat, bude stačit rychlá chůze na čerstvém vzduchu. Pečovat o své zdraví můžete i s obyčejným produktem, jako je česnek. Jak na to?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...