Chyba při zpracování kuřecího, která vás může dostat až do nemocnice. Neděláte ji také?

 Ostatní 
21. října 2019 14:11 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Víte, kdy nám může přehnaná hygiena uškodit?  Depositphotos
Většina z nás se o své zdraví snaží starat co nejlépe. Vaříme pokud možno zdravě a dodržujeme alespoň základní pravidla hygieny. Víte ale, kdy nám může přehnaná hygiena uškodit?

Je to při zpracování masa, konkrétně kuřecího. Výzkumy zjistily odhalily zásadní chybu při zpracování drůbeže, které bychom se měli v zájmu vlastního zdraví vyhnout.

Boj proti kontaminaci

Co uděláte s drůbeží před tím, než ji začnete tepelně upravovat? Drtivá většina z nás maso omyje pod vodou a následně ho vysuší papírovými ubrousky. Takto zpracované maso je podle nás čistší a zbavené nástrah v podobě bakterií. Asi vás překvapí, že nejnovější výzkumy tvrdí, že tímto způsobem jen riziko nákazy zvyšujeme. Většina kuřecího masa se k vám opravdu dostane s určitými kmeny bakterií, které mohou v konečném důsledku způsobit střevní potíže nebo onemocnění, jako je například salmonelóza. Ochrana však nespočívá v omývání masa, ale v jeho správné tepelné úpravě.

Jaké jsou zásady?

Nemoci pocházející z jídla ročně zabijí statisíce lidí. Je proto důležité šířit osvětu o tom, jak se mají potraviny zpracovávat tím správným, tedy bezpečným způsobem. A o mase to platí několikanásobně. Se syrovým masem bychom měli zacházet v rukavičkách, a to doslova. Používání pryžových rukavic při zpracovávání syrového masa výrazně snižuje riziko přenosu a šíření nebezpečných bakterií. I při používání rukavic byste však neměli zapomínat na pravidelné mytí rukou.

Další zásadou je používání separátní desky na krájení masa a separátního prkénka na zpracování a krájení jiných surovin, například zeleniny.

Důležité je také udržování nožů v čistotě, tedy jejich důkladné umytí po krájení masa.

Opatrnost se vyplácí i při skladování masa. V lednici si dejte pozor, aby šťáva z něj nekapala na čerstvé potraviny a nikdy z něj nepřipravujte pokrmy po uplynutí doby jeho spotřeby.

Doporučuje se i používání speciálního teploměru k měření teploty uvnitř masa. Zmiňované drůbeží maso je zbavené všech nežádoucích mikroorganismů při teplotě úpravy vyšší než 70 °C, a to po dobu nejméně 20 minut. (Dále čtěte: Nenechte se napálit. Poznejte kvalitní maso od toho nekvalitního).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte