Hmyzí bodnutí může být hodně nepříjemné. Pomoci mohou i věci, které máte na dosah ruky

 Ostatní 
16. června 2021 13:28 / Marie Popelková
  116   0
📷
4 fotografie v galerii
Komáři dokáží znepříjemnit život Pixabay
Léto s sebou nese jednu nepříjemnost, a to větší riziko pokousání nebo poštípání hmyzem. Abyste situaci zvládli co nejlépe, je třeba zarudlé a svědící místo co nejrychleji ošetřit. Existují k tomu přípravky, které seženete v lékárnách. Pokud je ale nemáte, pomohou i suroviny z kuchyně nebo zahrady.

Jakmile si vás hmyz vyhlédne a zakousne se vám do kůže, prakticky okamžitě vznikne na místě otok a nepříjemně zarudlé ranky. U některých citlivých jedinců se může dokonce objevit i silná alergická reakce. Je proto dobré vědět dopředu, jak situaci co nejlépe vyřešit.

Voda s mýdlem

Ať už vás bodne včela či vosa nebo se do vás zakousne komár nebo ovád, vždy je dobré po hmyzím útoku omýt postižené místo mýdlem a vodou. "A pak na ranky přiložte studený obklad a dále ošetřete pomocí přípravků po bodnutí hmyzem. Při silnější reakci je možno podat i volně dostupná antihistaminika ve formě tablet a kapek. Před jejich použitím si vždy pozorně přečtěte příbalový leták," podotkla doktorka farmacie Ivana Lánová. 

Když léky nejsou

Na hmyzí bodnutí fungují různé přípravky, které mohou mít podobu chladivého gelu, ale i třeba kapek nebo tablet. Jenže ne vždy je má člověk zrovna u sebe. Pokud ne, nevadí. Můžete je nahradit i věcmi, které máte doma v kuchyni nebo vám rostou před domem na zahradě nebo louce.

Cibule

Zánět dokáže zmírnit obyčejná cibule. Stačí ji rozkrojit a ranku jí potírat. Použít lze i česnek. Obojí obsahuje enzymy, které dokáží rozkládat prostaglandiny, které tělo vylučuje jako reakci na bolest. Z cibule si můžete udělat i obklad, který necháte na postiženém místě alespoň 15 minut.

Voda či led

Jak už jsme psali výše, pomáhá svědivé místo co nejrychleji ochladit pod tekoucí vodou. Snížíte otok a zabráníte bakteriím se usadit v ráně. Velký otok splaskne po ledovém obkladu.

Tea tree olej

Mít doma tea tree olej se vyplatí. Pomůže vám nejen v boji s akné nebo opary či lupy, ale také s hmyzím bodnutím. Má totiž protizánětlivé účinky.

Aloe vera

Aloe vera je rovněž šikovný pomocník. Obsahuje více než 200 významných složek - vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny, cukry, saponiny, lignin a další. Gel z aloe vera rychle hojí běžná menší poranění, jako jsou popáleniny, odřeniny nebo právě poštípání hmyzem. Obsahuje totiž lignin, který umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Je přirozeným chladivým, hydratačním a protizánětlivým prostředkem.

Ocet

Také ocet je osvědčeným prostředkem, který zmírňuje následky po hmyzím bodnutí. Namočte do něj kapesník, přiložte na místo a nechejte působit alespoň 30 minut.

Jitrocel, měsíček a další

Bolest a otoky způsobené hmyzím bodnutím umí potlačit také měsíček lékařský. Čerstvou rostlinu opláchněte, pomačkejte, aby pustila šťávu, a potřete postižené místo. Podobně fungují i čerstvé listy všech druhů jitrocele – buď jimi štípanec podobně jako měsíčkem potřete, nebo si z listů připravte obklad. Použít ale můžete i další rostliny, například heřmánek, vlčí mák nebo třezalku tečkovanou.  O tom, jak si vyrobit přírodní repelent proti komárům, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu