Víte, s čím se vaše tělo může potýkat, pokud bojuje s nedostatkem železa?
Řešením jsou v lepším případě tabletky či kapky naordinované lékařem, které je však vhodné doplnit správnými potravinami bohatými na obsah tohoto mikroprvku. Do jídelníčku byste tedy určitě měli zařadit především vnitřnosti, červené maso nebo třeba listovou zeleninu.
Železo je potřeba už při vývoji
Velké množství železa obsahuje řada potravin, s nimiž se denně setkáváme. A pokud jíme skutečně pestrá jídla, neměl by být dostatek železa problém. Jsou však situace, kdy je nutné tyto potraviny zařadit do jídelníčku ve zvýšeném množství. Ženy by na to měly myslet zejména v období menstruace, ale také v těhotenství, kdy potřeba železa velmi stoupá a je stěžejní pro to, aby se děťátku správně vyvinul mozek. A na správný přísun železa by se také mělo myslet u dětí i seniorů.
Maso i plody moře
Mezi důležité zdroje železa patří především hovězí a jehněčí maso a také vnitřnosti, jako jsou například játra. Alespoň třikrát týdně by se tak ve vašem jídelníčku měla objevit jídla složená právě z těchto pochoutek. Na své si v tomto přijdou také milovníci středomořské kuchyně, jelikož bohaté na železo jsou také mořské plody. Pokud tedy máte možnost, s klidem si během týdne dopřejte škeble, mušle, ústřice nebo slávky. Například 100 gramů škeblí obsahuje až 28 mg železa, což představuje 155 % denní doporučené dávky, a navíc jsou bohaté i na další látky, jako jsou bílkoviny či vitaminy C a B12.
Zařaďte i hřiby
Ačkoli nejvýznamnějšími zdroji železa jsou právě živočišné zdroje, obavy nemusejí mít ani lidé, kteří pojídání masa příliš neholdují. Velmi bohaté na železo jsou totiž překvapivě sušené hřiby nebo třeba luštěniny, jako jsou fazole, čočka či sója. 200 gramů vařené čočky obsahuje 37 % denní doporučené dávky železa, což rozhodně není málo. Luštěniny jsou navíc bohatým zdrojem kyseliny listové, hořčíku, draslíku a vlákniny. Slušnou dávku nabízí také pórek nebo kešu oříšky. A pokud máte rádi například drožďovou pomazánku, zvesela si ji můžete dělat třeba každý den.
Ne každá potravina pomáhá
Při konzumaci jídla myslete také na to, že například cukr, tavené sýry nebo živočišné tuky vám dodají naprosto minimální množství železa, smetana, zakysané výrobky či alkohol vám nedodají železo žádné. A nezapomínejte, že se v případě anémie musíte zaměřit nejen na potraviny bohaté na tento mikroprvek, ale také na ty, které jeho obsah v těle snižují. Měli byste se tudíž vyvarovat nadměrného pití kávy a čaje, zvýšeného přísunu vlákniny nebo pojídání většího množství čokolády.