Jednoduché, ale super účinné! První pomoc při nachlazení a rýmě

 Zdraví 
11. října 2018 14:24 / Monika Thomsonová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Teplá voda dokáže vytáhnout toxiny z těla přes póry pokožky Depositphotos
Ráno zima na kabát a v poledne pařák jako v létě. Současné počasí bohužel přeje nachlazení a rýmě. Odborníci vám sice mohou tvrdit, že léčba rýmy neexistuje, neléčená že trvá týden a léčená sedm dní, ale my pro vás máme recept, který zabírá ihned.

Zkoušeli jste už někdy, jakou sílu má hřejivá koupel nohou? Nejenže dokonale uvolní unavené tělo a současně navodí příjemný pocit osvěžení, ale pomáhá i při nachlazení. Tento úžasný ozdravný prostředek našich babiček byl odzkoušen generacemi. 

Teplá koupel nohou je balzámem pro tělo i duši. Odborníci na péči o tělo uvádí, že teplá voda dokáže vytáhnout toxiny z těla přes póry pokožky. Koupel nohou by měl trvat přibližně půl hodiny až hodinu a voda by měla mít kolem 43 stupňů Celsia. Do koupele je vhodné přidat například himalájskou či mořskou sůl nebo éterické oleje a sušené byliny.

Zdravotní účinky tohoto "vodního detoxu" jsou ohromující. Horkou lázeň nohou můžeme použít jako první pomoc při chřipce, infekci, rýmě či nachlazení.

Princip horké koupele

Stimulace krevního oběhu spojená se zvýšením teploty zvýší aktivitu bílých krvinek a zlepší se tak obrana proti virům. Jako každá dlouhá teplá aplikace působí horká lázeň nohou na organismus zároveň relaxačně, odstraňuje stres, únavu a napětí ve svalech. Člověk se při léčbě nejen prohřeje, ale i potí, takže je možno horkou lázeň nohou použít i jako potní léčbu pro vyloučení toxických látek z těla, nebo jako detoxikační kůru, která šetří ledviny.

Jde se na věc

  • Do hlubokého lavoru vlijeme snesitelně teplou vodu, kterou postupně zahříváme přiléváním horké vody až do teploty přibližně 43-45 stupňů.
  • Připravíme židli, na níž rozestřeme deku a přes ni prostěradlo.
  • Nohy vložíme do lázně a zbytek těla zabalíme do prostěradla a poté ještě do deky. Lavor zakryjeme prostěradlem i dekou ze všech stran, aby teplo neunikalo ven.
  • Na zvýšení prokrvení chodidel se může do lázně přidat jedna čajová lžička hořčičného semínka nebo nastrouhaného křenu.
  • Hlavu naopak chladíme, a to jak studeným obkladem v zátylku, tak také na čele a na tvářích. Během aplikace lázně je nutné popíjet vlažné tekutiny.

Jak dlouho lázeň provozovat?

Lázeň by měla trvat 20 minut až jednu hodinu. V jejím závěru chodidla krátce přelijte džbánem studené vody. Tím uzavřete póry a teplo nevyprchá, nýbrž se uchová uvnitř těla. Chodidla dobře vysušte. Po koupeli je ideální 30-60 minut odpočívat v posteli. Věděli jste, že proti stresu pomáhá citronová koupel? Více jsme psali zde.

Do lázně můžete přidat bylinky. Mají antibakteriální účinky a pomáhají při potících se a zapáchajících nohou. Pokud chcete, aby vaše nohy krásné voněly, zkuste do lázně přidat tymián. Podobný efekt má i uklidňující koupel s majoránkou.

Ucpaný nos je trápení spojené s každou rýmou. Pomůže od něj rozšíření cév v končetinách, čímž dojde k odkrvení sliznic v nose. Napusťte si do vany nebo umyvadla horkou vodu. Ideální je, když budete ruce nebo nohy pomalu nořit do vody. Postupně můžete přitočit ještě více horkou vodu. Touto procedurou se zmenší pocit ucpaného nosu.

Nezapomeňte na prevenci

Prevence je jako vždy velmi důležitá. Nezapomeňte na vitaminy a to hlavně na staré dobré "céčko". Výborný efekt mají také různé bylinné čaje, například heřmánkový, mátový, šalvějový, mateřídouškový, lipový, jitrocelový či čaj z květů černého bezu. Velmi oblíbený je též čaj z čerstvého zázvoru, který ochutíte medem a citronem. Ideální prevence proti neduhům je právě zázvor. Zkusili jste někdy pít zázvorovou vodu na lačný žaludek? Čtěte více.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Řachanda je už v šestém měsíci. Herečka se přestane objevovat v seriálu ZOO

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte