Kašel u malých dětí může značit i vážnější chorobu. Víte, jak rozeznat různé druhy?

 Děti 
11. října 2018 13:12 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
U malých dětí kašel není dobré podceňovat Shutterstock
Asi není nikoho, koho by někdy netrápil kašel. A jaký je? To je typická otázka, kterou dostanete, pokud si jdete do lékárny koupit něco na kašel. Protože on skutečně není kašel jako kašel.

Podle některých epidemiologů může takový kašel trvat, a tedy i odeznívat, i více než čtrnáct dní. Jenomže pokud jsou doma malé děti, neznamená to, že byste celé dva týdny měly nechat kašel bez povšimnutí. Protože ten může značit i vážnější chorobu.  Ale mnohé vám už může napovědět samotný „charakter“ kašle.

Suchý kašel

Suchý kašel je typický tím, že je bez vykašlávání hlenu. Často je dráždivý, vysilující a obtěžující. Proti tomuto typu kašle zabírají často antitusika. Po několik dnech se obvykle suchý kašel mění ve vlhký s vykašláváním hlenů. Pokud se do toho přidá teplota nebo bolest na prsou, může jít o počínající zánět průdušek. V tomto případě je vhodné vyhledat lékaře. Delší dobu přetrvávající suchý kašel bývá někdy příznakem alergie či astmatu.

Když vychází hleny

Mokrý kašel, který je vždy doprovázen produkcí hlenů, obvykle značí virová, ale i bakteriální infekčních onemocnění. Na tento typ kašle obvykle zabírají léky na ředění hlenu, v těžších případech i antibiotika. O jejich nasazení musí rozhodnout lékař na základě laboratorních vyšetření.

Pozor na laryngitidu

Suchý kašel se obvykle těžko odlišuje od chraptivého, který bývá drsný a štěkavý. V mnoha případech se též přidružuje zastřený hlas až chrapot. Tento typ kašle bývá častým znakem laryngitidy. Více o tomto onemocnění, i jak se chovat při záchvatu, jsme psali zde. I zde mají své místo medikamenty tlumící kašel a v případě laryngitidy se předepisují glukokortikoidy.

Když se nelze dodechnout

V případě alergie nebo astmatu se obvykle objevuje záchvatovitý, až doslova „udýchaný“ kašel. Velmi často se objeví po větší námaze a mnohdy s ním jde ruku v ruce i nemožnost se tzv. dodechnout. Zde je nutné nejenom vyšetření u pediatra, ale také u alergologa.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu