Sbírejte lichořeřišnici. Umí zatočit i se zlatým stafylokokem
Lichořeřišnice je malá nenápadná rostlina původně pocházející z Jižní Ameriky. Do Evropy se dostala až po Kolumbovských výpravách a nejvíce se zde rozšířila v 17. století. Její krásné žluté a oranžové květy jsou okrasou zahrady, ale nejdůležitější je především její léčivý účinek.
Silnější než antibiotika
Lichořeřišnice má silné antibiotické, antivirové a antibakteriální účinky. Pomáhá především při léčbě zánětů močového měchýře a zánětech horních cest dýchacích. Působí proti všem ze 46 kmenů bakterií, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin.
Chutná i zdravá
Hned prvním plusovým bodem této byliny je skutečnost, že ji lze využívat úplně. Pokud lichořeřišnici pěstujete doma, může se stát zajímavým zpestřením našeho jídelníčku. Kromě toho, že je chutná, obsahuje i velké množství vitaminu C a vlákniny.
Účinná na stafylokoka
Řada lidí, které trápí problém zlatého stafylokoka, nedá dopustit na tuto drobnou květinku. Úspěchy s ní hlásá řada nemocných, kterým nepomohly ani ta nejsilnější antibiotika. Ta dokáže skvěle nahradit také další přírodní zázrak jménem kolostrum. Více o jeho účincích jsme psali zde.
Zatočí se záněty
Lichořeřišnice je také vhodná při zánětech dýchacích cest. Díky ní můžete nákazu zlikvidovat nebo omezit už v jejím začátku. Působí i jako prevence nebo je skvělá pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou recidivy.
Zlikviduje salmonelu
Muži ji ocení při prevenci a léčbě onemocnění prostaty. Ženám uleví při zánětech vaječníků a ženských pohlavních orgánů, koupele mohou pomoci upravit menstruační cyklus. V žaludku likviduje bakterie Helicobakter pylori, které jsou často původcem žaludečních vředů. Velmi pozitivně působí při infekčních průjmech a dokáže zlikvidovat i bakterii salmonely.
Do vlasů i na opary
Tato bylina se používá také jako prostředek proti vypadávání vlasů a proti lupům, čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek při aplikaci na poranění kůže. Spařená lichořeřišnice se využívá v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí různých svalů. Pití šťávy z lichořeřišnice se zase doporučuje pro posílení imunity organismu. Tinktura z rostliny pomáhá omezovat akné, opary nebo lišeje. Jeho dodávání zvenčí přispívá k udržování dobrého stavu našeho zraku, prospívá nám při únavě očí a zlepšuje ostrost vidění.