Muži milují, když je ženy chválí. Ale pozor! Musíte na to jít chytře

 Vztahy 
12. října 2018 14:48 / Marie Popelková
  2
📷
3 fotografie v galerii
Pochvala od ženy dělá s muži divy Depositphotos
Pokud nechcete, aby vám nějaká konkurentka vyfoukla vašeho skvělého partnera jen proto, že mu lichotila a on jí "skočil na lep", musíte se naučit svého muže chválit. Není to totiž jen tak. Aby chválení mělo ten správný efekt, musíte to dělat správně. Jinak to totiž může mít i zcela opačný účinek.

Snad každý muž chce alespoň občas slyšet od své drahé polovičky nějakou tu pochvalu. Větu typu jsi dobrý nebo šikovný chtějí slyšet dokonce i takoví muži, kteří se na oko tváří, že o to nestojí. Je to totiž zcela přirozené a každému vztahu vzájemná pochvala jenom svědčí.

Jenže tak snadné to zase není. Aby pochvala skutečně padla na úrodnou zem, musí být správně podaná. A nejen to, pochvalu musíte také rozumně dávkovat a hlavně říkat od srdce. Nejčastější chybou žen je, že své muže nechválí buď vůbec nebo jejich pochvaly zní tak, jako by jednaly s malým dítětem. To ovšem mužskému egu na sebevědomí moc nepřidá.

I chválení má podle vztahových koučů svá pravidla. Pokud chcete být ve chválení přebornicí, snažte se držet následujících zásad.

Pochvalu správně načasujte

Možná se vám zdá, že na chválu je vždycky správný čas. Jenže tak to není. Pochvala musí přijít vždy v kontextu vašeho rozhovoru nebo konkrétní situace. Je nesmysl pochválit muže například až pár dní poté, co se mu něco povedlo - nejlepší efekt má pochvala v danou chvíli.

Slova chvály si také podržte až do chvíle, kdy panuje dobrá nálada. Pokud je partner nevrlý nebo zabraný do nějaké činnosti, mine se vaše energie vynaložená na lichotku účinkem.

Nedělejte z něj malého kluka

Muž se chce cítit jako muž, ne jako malý Jarda. Pokud ho tedy pochválíte například větou typu "ty jsi ale šikulka, jak jsi to autíčko opravil", moc velkou odezvu na to nečekejte. Mužům dělá dobře, když je ženy obdivují jako chlapy, ne jako malé usmrkance. Dětinské chvály zkrátka do mužského světa nepatří, toho si užili v dětství od svých matek. O dalších nejčastějších chybách žen vůči mužům jsme psali zde.

Projevte zájem

Nestačí muže jen pochválit za dobrou večeři nebo vyčištění odpadu pod dřezem. Snažte se projevit více zájmu. Například se začněte ptát, jaké koření do masa dal, kde se ten odpad naučil spravovat a podobně. I odborníci se shodují, že není lepší pochvala než povzbuzování v řeči. Muž okamžitě vycítí, že se zajímáte o jeho svět, a to mu vždy udělá dobře.

Dejte mu najevo jeho důležitost

Drtivá většina mužů má potřebu ochraňovat svou vlastní "smečku". A ženám to dělá dobře. Na druhou stranu mnohdy zapomínají na to, že aby měl muž potřebu ochraňovat, musí si být jistý, že o to stojíte a že je pro "smečku" důležitý. Jednou za čas mu to proto připomeňte a nebojte se mu říct, že je pro vás nejlepší a nejdůležitější.

Chvalte s mírou

I když je chvála příjemná, mějte vždy na paměti, že každé dobré se může přejíst. Nikdy proto nedovolte, aby vašemu muži chvála zevšedněla. Plánovaná chvála nikam nevede a pokud to budete přehánět, způsobíte jen to, že váš muž bude vůči vašim pochvalám zcela imunní.

Buďte upřímná

Kromě toho, že je třeba chválu opatrně dávkovat, je důležité také zachovat si svou důstojnost a hlavně být za všech okolností upřímná. Muži okamžitě vycítí, když je budete chválit jen na oko. Chvála je totiž nejen o slovech, ale hlavně o emocích. Dáváte tím najevo svou přízeň. A to nejde hrát. Emoce musejí být skutečné, protože pokud tam nejsou, nemá váš vztah smysl a nezachrání ho ani ta největší pochvala.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít