Čekání na ovulaci může být vyčerpávající. Na co si dát pozor, pokud chcete otěhotnět
Ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku. Takto uvolněné vajíčko je schopno oplodnění. Problémem je, že doba pro oplodnění zralého vajíčka není příliš dlouhá, pohybuje se v rozmezí tří dnů. Existuje ale řada záškodníků, které procesu ovulace nepřejí. Na co byste si měli dát pozor?
Každá nastávající maminka si prochází složitým obdobím, kdy se snaží dbát na to, aby svému tělu dodala vše potřebné pro správný vývoj očekávaného potomka. Obecně platí několik základních zásad, které napoví, čeho je třeba se před a během těhotenství vyvarovat, a co je naopak pro správný vývoj miminka nejlepší.
Chudokrevnost
Chudokrevnost neboli anémie označuje nedostatek červených krvinek. Stručně řečeno organismu chybí základní stavební prvky pro jejich tvorbu. Mezi ně se řadí zejména železo, vitaminy skupiny B, ale i kyselina listová. Právě ta má zásadní vliv pro úspěšné početí a zdravý prenatální vývoj miminka. Pro boj s chybějícími vitaminy a látkami je zbraní číslo jedna vyvážený jídelníček. Nezapomeňte na maso, vejce, kysané mléčné produkty, obilné klíčky, ovesné vločky, fazole, čočku, meruňky, švestky nebo oříšky. Pestrý jídelníček je základ, ale mnohdy nestačí, proto je třeba využít zbraň v podobě speciálních přípravků pro těhotné.
Kyselina listová
Ukázkové komplikace mohou nastat v případě příjmu kyseliny listové. Ta se v těle musí nejprve přeměnit na důležité látky, tzv. foláty, aby jej organismus mohl využít. Polovina žen má ale genetickou poruchu, která neumožňuje jejich dostatečnou přeměnu a následné vstřebání. Tato dysfunkce se nazývá MTHFR mutace, podle nefunkčního enzymu, který má přeměnu na starosti. Z tohoto důvodu jsou vhodné přípravky pro těhotné, které obsahují nejen prostou kyselinu listovou, ale jsou obohaceny foláty v aktivní podobě 5-methyltetrahydrofolátu tzv. metafolinu (jako např. Femibion).
„Dostatečná hladina folátů je zásadní i v období prvního trimestru, zejména od 22. do 28. dne od početí, kdy se vyvíjí mícha a uzavírá se páteřní kanál. Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, dochází k významnému snížení pravděpodobnosti předčasného porodu. Navíc je nutné si uvědomit, že plod je závislý na zásobení foláty od matky, protože si nedokáže kyselinu listovou sám syntetizovat,“ říká MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky.
Když žena před a během těhotenství nepřijímá dostatečné množství kyseliny listové, hrozí zde riziko neplodnosti, samovolného nebo předčasného potratu, odtržení placenty, placentární infarkty a v nejhorším případě i těžké vývojové vady centrálního nervovéhosystémudítěte.
Nejčastější zdroje kyseliny listové
Kyselina listová se ve větším množství nachází ve vnitřnostech, především v játrech a ledvinkách a v listové zelenině, jako je špenát, dále pak v chřestu, petrželi, brokolici nebo růžičkové kapustě. Pozor: játra by měla těhotná žena jíst jen v omezeném množství, protože kromě kyseliny listové a železa, mohou obsahovat také vysokou dávku retinolu, jenž může být škodlivý pro vývoj plodu. Kyselina listová se výrazně ničí tepelnou přípravou, proto si dopřejte především čerstvé zeleninové salátyobohacené o luštěniny.
Foláty obsahují i vajíčka, fazole, čočka, vlašské ořechy, ovesné vločky, treska, kvasnice a některé druhy ovoce.
Gynekologické problémy
Častou překážkou nástupu ovulace je také celá řada gynekologických problémů. Nejčastější poruchou u žen, která je také jednou z hlavních příčin neplodnosti, je Syndrom polycystických ovárií (PCOS). Jedná se o nerovnováhu v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů.
„Při ovulaci je nutné, aby došlo k prasknutí folikulu, což jsou dutinky ve vaječníku obsahující vajíčka. Ačkoliv je jich v každém vaječníku okolo dvou set tisíc, dozrává jich a uvolňuje se jen nepatrné množství. Hormonální nerovnováha může způsobit, že dojde k nahromadění nedozrálých folikulů v podobě drobných cyst na vaječnících,“ MUDr. Hana Kosová, Ph.D, gynekoložka z Prahy. PCOS může být řešen hormonální léčbou doplněnou o laparoskopické vyšetření, kdy dojde z odstranění cystiček.
Mezi další tělesné příčiny mohou patřit například i různé nezhoubné uzly svalové tkáně stěny děložní zvané myomy, výrůstky v dutině děložní nebo srůsty ve vejcovodu, které zabrání jejich funkčnosti. Pro ženu je proto velmi důležité chodit v průběhu života na pravidelné roční gynekologické kontroly. V případě neúspěšného snažení vás budou podrobná vyšetření odhalující somatické příčiny určitě čekat.
Nadváha a kouření
Obezita není jen estetickým problémem, tak jak jí většina populace vnímá, ale především onemocnění, které může mít vážné zdravotní dopady. Jedním z nich je i vliv na plodnost. Tělesný tuk významně zasahuje do metabolismu hormonů. Omezením tuků a sacharidů v jídelníčku lze pozitivně ovlivnit citlivost buněk na inzulin a podpořit pravidelnost ovulace a menstruačního cyklu. Právě u výše zmíněných PCOS je redukce váhy prvním opatřením před zahájením další léčby. „Ze své praxe mohu říci, že se setkávám s obézními pacientkami, které ke mně přivádí různé poruchy cyklu. Ty pak následně díky své váze přechází do kategorie pacientek s diagnózou sterilita či infertilita, tj. že se potýkají s neschopností otěhotnět a donosit životaschopné dítě. Pokud bychom docílili jen tzv. mírného váhového úbytku v rozmezí 5 až 10 %, došlo by k výraznému poklesu všech komplikací z toho vyplývajících,“ říká MUDr. Harald Čadílek, primář a vedoucí lékař gynekologické kliniky.
Kouření je škodlivé z mnoha ohledů mj. má vliv na menstruační cyklus, zvýšení počtu cyklů bez ovulace a snížení kvality vajíčka. Kouření snižuje estrogen a komplikuje uhnízdění oplozeného vajíčka. Vaječníky se brání při hormonální stimulaci.
Očistěte své tělo
Ačkoliv se setkáváme s názory, že není potřeba své tělo na těhotenství připravovat zbytečně brzy, v případě užívání toxických látek toto tvrzení rozhodně neplatí. Pokud plánujete otěhotnět, na kouření a alkohol nebo jiné drogy zapomeňte. Odborné studie potvrdily, že kouření podporuje rychlejší stárnutí vajíček a způsobuje tak sníženou plodnost kuřaček v porovnání s nekuřačkami až o 60 %. Lékaři proto radí, aby ženy, které plánují otěhotnět, přestaly kouřit alespoň 3 měsíce před početím.
Zdravotní stav mějte pod kontrolou odborníka
Ženy, které mají vážnější zdravotní problémy, nemusí mít nutně obavy o své dítě. Je ale nutné, aby vše konzultovaly s odborníky.
Lekařská pomoc
Odbornou pomoc je vhodné vyhledat, pokud po jednom roce snahy o početí, nedojde k otěhotnění.