Zabraňte vzniku ledvinových kamenů

 Zdraví 
30. dubna 2017 15:00 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bolest při zaseknutí kamene v močových cestách bývá nesnesitelná. Shutterstock
Vznik ledvinových kamenů je vcelku častou obtíží, která vás může vyřadit z aktivního života. V článku se dozvíte, jak se nemoc projevuje a jak potížím čelit.

Typy kamenů

V zásadě existují tři hlavní typy kamenů. Nejčastější jsou kameny vápenaté, které vznikají v důsledku zvýšené hladiny vápníku v moči. Důvodem vzniku bývá malý příjem tekutin, genetická predispozice, porucha funkce příštítných tělísek, nadměrná konzumace rafinovaných cukrů, živočišných bílkovin a šťavelanů a také přílišné pití některých minerálních vod.

Druhý nejběžnější typ kamenů jsou tzv. kameny urátové, které se tvoří z kyseliny močové. Na vině je zase malý příjem tekutin a také dna, nemoc, při níž je v těle zvýšená koncentrace kyseliny močové.

Třetím nejobvyklejším typem kamenů jsou kameny struvitové, které vznikají vysrážením fosforečnanu hořečnato-amonného. Nejčastěji jsou postiženy ženy po vleklých infekcích urogenitálního traktu.

Jak se problém projeví

Pokud zůstávají kameny v ledvinách, nejsou obvykle problémem. Je možné je zachytit podle typu buď rentgenovým vyšetřením, CT či sonografickou metodou. Kameny mohou způsobit mikroskopické krvácení a jeho stopy můžou být prokazatelné v moči. Problém nastává, pokud se kámen rozhodne sestoupit. Jeho pohyb močovými cestami je doprovázen prudkými bolestmi. Dochází ke kolice. Bolest je způsobena stahy svalstva, které se snaží kámen vyloučit. V případě, že se kámen zastaví a ucpe močové cesty, dochází k hromadění moči a hrozí vznik infekce a dalších komplikací.

Každopádně nepodceňujte první náznaky obtíží a bolesti v bederní krajině, v dolní části břicha, v tříslech a samozřejmě objevení krve či hnisu v moči. Vždy se nechte vyšetřit u odborníka. Někdy vás může varovat ztráta chuti k jídlu, nevolnost i zvracení.

Řešení

V případě vzniku kamenů a při rozvoji koliky je nutný cílený lékařský zásah a dohled. Kameny do šesti milimetrů v průměru odcházejí obvykle samovolně. U větších se buď provádí rozbití kamene nárazovou vlnou, které je velmi šetrné. Pokud nejde provést, zavádí se obvykle močovou trubicí chirurgické nástroje až k místu obtíží a kámen se rozdrtí. Podporou léčby je zvýšený příjem tekutin a podávání léků, které uvolňují stahy svalstva. Zmírní se tak prudká bolest a usnadní se odchod kamene. 

Prevence

Společným jmenovatelem vzniku ledvinových kamenů je malý příjem tekutin v kombinaci se sedavým zaměstnáním, zvýšeným příjmem potravy, zejména potravin nezdravých či zbytečně bohatých na rafinovaný cukr, živočišné bílkoviny, ale v některých případech i na další složky, které jsou za jiných okolností prospěšné. Pokud se ve vaší rodině vyskytly ledvinové kameny, měli byste zkusit zjistit, o jaký typ šlo a podle toho upravit stravu. Pitím většího množství tekutin a pravidelným pohybem však chybu neuděláte v žádném případě. Hodí se také voda s citrónem. Kameny rozpouští čaj z čekanky, případně je chválen na urátové kameny čaj z pampeliškových listů. Vhodnou prevencí je příjem hořčíku a vitamínu B6.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Olga Lounová se raduje z narození dcery. Z placenty si dokonce nechala zhotovit několik produktů

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte