Zabraňte vzniku ledvinových kamenů

Bolest při zaseknutí kamene v močových cestách bývá nesnesitelná.
 Zdraví 
30. dubna 2017 15:00 / Shutterstock
  8   0
Vznik ledvinových kamenů je vcelku častou obtíží, která vás může vyřadit z aktivního života. V článku se dozvíte, jak se nemoc projevuje a jak potížím čelit.

Typy kamenů

V zásadě existují tři hlavní typy kamenů. Nejčastější jsou kameny vápenaté, které vznikají v důsledku zvýšené hladiny vápníku v moči. Důvodem vzniku bývá malý příjem tekutin, genetická predispozice, porucha funkce příštítných tělísek, nadměrná konzumace rafinovaných cukrů, živočišných bílkovin a šťavelanů a také přílišné pití některých minerálních vod.

Druhý nejběžnější typ kamenů jsou tzv. kameny urátové, které se tvoří z kyseliny močové. Na vině je zase malý příjem tekutin a také dna, nemoc, při níž je v těle zvýšená koncentrace kyseliny močové.

Třetím nejobvyklejším typem kamenů jsou kameny struvitové, které vznikají vysrážením fosforečnanu hořečnato-amonného. Nejčastěji jsou postiženy ženy po vleklých infekcích urogenitálního traktu.

Jak se problém projeví

Pokud zůstávají kameny v ledvinách, nejsou obvykle problémem. Je možné je zachytit podle typu buď rentgenovým vyšetřením, CT či sonografickou metodou. Kameny mohou způsobit mikroskopické krvácení a jeho stopy můžou být prokazatelné v moči. Problém nastává, pokud se kámen rozhodne sestoupit. Jeho pohyb močovými cestami je doprovázen prudkými bolestmi. Dochází ke kolice. Bolest je způsobena stahy svalstva, které se snaží kámen vyloučit. V případě, že se kámen zastaví a ucpe močové cesty, dochází k hromadění moči a hrozí vznik infekce a dalších komplikací.

Každopádně nepodceňujte první náznaky obtíží a bolesti v bederní krajině, v dolní části břicha, v tříslech a samozřejmě objevení krve či hnisu v moči. Vždy se nechte vyšetřit u odborníka. Někdy vás může varovat ztráta chuti k jídlu, nevolnost i zvracení.

Řešení

V případě vzniku kamenů a při rozvoji koliky je nutný cílený lékařský zásah a dohled. Kameny do šesti milimetrů v průměru odcházejí obvykle samovolně. U větších se buď provádí rozbití kamene nárazovou vlnou, které je velmi šetrné. Pokud nejde provést, zavádí se obvykle močovou trubicí chirurgické nástroje až k místu obtíží a kámen se rozdrtí. Podporou léčby je zvýšený příjem tekutin a podávání léků, které uvolňují stahy svalstva. Zmírní se tak prudká bolest a usnadní se odchod kamene. 

Prevence

Společným jmenovatelem vzniku ledvinových kamenů je malý příjem tekutin v kombinaci se sedavým zaměstnáním, zvýšeným příjmem potravy, zejména potravin nezdravých či zbytečně bohatých na rafinovaný cukr, živočišné bílkoviny, ale v některých případech i na další složky, které jsou za jiných okolností prospěšné. Pokud se ve vaší rodině vyskytly ledvinové kameny, měli byste zkusit zjistit, o jaký typ šlo a podle toho upravit stravu. Pitím většího množství tekutin a pravidelným pohybem však chybu neuděláte v žádném případě. Hodí se také voda s citrónem. Kameny rozpouští čaj z čekanky, případně je chválen na urátové kameny čaj z pampeliškových listů. Vhodnou prevencí je příjem hořčíku a vitamínu B6.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Živý plot vám dokáže zajistit opravdu krásné soukromí. Ne každá dřevina se na něj ale hodí

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu