Co všechno dokáže známá-neznámá asijská rostlina?

 Ostatní 
26. dubna 2017 09:00 / Jitka Jahodová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Když se řekne kurkuma, mnohým z nás se nevybaví vůbec nic Shutterstock
Kurkuma neboli indický šafrán je původem z jižní Asie a jeho největším producentem je Indie, kde se také hojně využívá.

Když se řekne kurkuma, mnohým z nás se nevybaví vůbec nic. Není divu, jedná se o rostlinu, kterou znají často jen lidé, kteří se pohybují v gastronomii, anebo se jen více zajímají o chutě východních zemí. Tato pro nás exotická květina i plodina v jednom se ovšem nevyužívá pouze jako součást pokrmů. Své místo si najde třeba v kosmetice. Často je i pomocníkem při barvení látky.

Jaký je tedy její původ, odkud se získává a jaké jsou její účinky?

Kurkumovník má svou domovinu v Asii. Máme-li jmenovat konkrétní státy, pak po Indii se s kurkumovníkem můžeme nejčastěji setkat v Thajsku, Číně anebo v Indonésii. Hojně se nachází i na Jávě. Do Evropy se dostalo z těchto oblastí hned několik odrůd. Asi nejznámější a nejčastěji využívaný je kurkumovník dlouhý. Z Thajska známe takzvaný thajský tulipán, jak je označován kultivar Curcuma alismatifolia. Vybrat je možné i spousty dalších druhů pěstovaných jak pro květy, tak i pro oddenky, z nichž se získává koření.

Jak se kurkuma sklízí?

Která část kurkumovníku se vlastně využívá při získávání kurkumy? Oddenky. Právě ty se sklidí v době po odkvětu a vaří se ve vodě. Už při varu je patrné uvolňování kurkuminu, tedy zcela specifického barviva sytě žluté barvy. Když se oddenky usuší, rozemelou se na onen zlatavý prášek.

Co všechno kurkuma dokáže?

Kurkuma je součástí mnoha pokrmů majících asijský původ. Přidat si ji můžete do jídla i vy, na internetu je spousta receptů, jež s ní počítají. V lidovém léčitelství se hovoří o tom, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dodává energii, čistí krev a pomáhá při nadýmání. Ne vždy je ale úplně jednoduché ji sehnat, většinou ji totiž najdeme jen jako součást kari koření.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte