Jak nastartovat metabolismus

 Zdraví 
25. dubna 2017 14:30 / Bronislava Silná
  4
📷
3 fotografie v galerii
Nejlepší je přirozený pohyb je v přírodě Shutterstock
Zpomalený metabolismus není dobrý, protože pak stále jen tloustneme a nemůžeme se kil navíc zbavit. Jak z bludného kruhu ven? Poradíme.

Pohyb a svaly

Nejlepším impulsem pro náš metabolismus je pohyb. Nemusí jít hned o hodiny v posilovně. Není potřeba utrácet peníze za drahé cvičební nářadí. Prostě zařaďte do svého denního režimu prostor pro chůzi, běh, jízdu na kole či cokoliv jiného, co děláte rádi. Pokud jste zcela nesportovní typ, vytyčte si cíl ujít alespoň 5 km denně a ten realizujte. Choďte do práce pěšky. Na nákup nejezděte autem. Vyrazte na procházku. Běžte si zaplavat. Cokoliv je dobré.

Pohybem vytváříte svaly a svaly jsou dobrým konzumentem energie. Čím víc budete mít svalů, tím více energie spálíte v klidu, což je z hlediska tělesných proporcí a vašeho zdraví velmi důležité.

Strava

Pokud už máme na těle mnoho tuku, je možné, že jsme rezistentní vůči působení inzulínu. Také vnitřní orgány obalené tukem fungují podstatně hůř. Je velmi žádoucí dát tělu silný popud k pálení tuků. Zde spolehlivě zabírá strava s nízkým obsahem sacharidů, kdy se tělo musí začít orientovat na získávání energie z tuků. Někteří dokonce využívají tzv. ketózy, do které se lze uvést poměrně jednoduše pokud se váš příjem sacharidů sníží pod asi 40 g za den. V ketóze nemusíte být dlouho. Často stačí dva týdny, během kterých upravíte váhu, snížíte objem tuku kolem vnitřních orgánů a zvýšíte bazální metabolismus. Ketóza není vhodná pro osoby s poruchou jaterních funkcí.

Vaše jídlo by mělo obsahovat dost bílkovin, které pomáhají budovat svalovou hmotu. Pro rozjezd metabolismu je dobré pít zelený čaj, kávu, dopřát si občas kvalitní vysokoprocentní čokoládu, chilli papričky, zázvor, ovesné vločky, buráky, mandle ale i další kvalitní potraviny. Podstatné je zajistit příjem vody. Pijte čistou vodu, občas vodu s citronem a pijte jí dost, ale nikoli naráz.

Pravidelnost

Často se doporučuje jíst pravidelně a po malých dávkách. Důvodem je obava ze zpomalování metabolismu v případě, že tělo přejde do úsporného režimu, který se aktivuje v případě hladovění. Je ovšem pravda, že se zpomalení metabolismu nemusíte bát ani v případě, že byste jedli jen jednou či dvakrát denně. Pokud si totiž dopřejete dostatek jídla, tělo na úsporný režim přejít nemůže. Může tak paradoxně platit pořekadlo „změna je život“ a vaše tělo pozitivně vyhodnotí kolísání v příjmu potravy. Nejhorší je dlouhodobé trápení se hlady a nedostatek skutečných živin v potravě a jejich náhrada cukrem. To je skutečný zabiják metabolismu.

Začarovaný kruh

Každý, kdo má problémy s nadváhou a zpomaleným metabolismem by měl najít způsob, kterým roztrhne začarovaný kruh, ve kterém se nachází. Většinou se dobře osvědčuje nejprve změnit stravu. Snížený příjem sacharidů vede ke snížení hmotnosti a tím ke zvýšení chuti k dalšímu pohybu. Pak se ale nesmí polevit a je třeba začít pracovat na získávání svalů i v dodržování racionální stravy. Více svalů bude pomáhat pálit další energii a metabolismus se dále zvýší. Jde často o běh na dlouhou trať. Výsledek se ale vyplatí. Nejde o špeky, jde o zdraví a život. Příjemným bonusem může být zbavení se mnoha zdravotních obtíží.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít