Stévie jako bezpečné sladidlo?

 Zdraví 
24. dubna 2017 14:30 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Stévii si můžete pěstovat i doma. Shutterstock
Stévie se v poslední době prosazuje na našem trhu. Je ale její používání bezpečné? Můžeme s ní nahradit svou obvyklou spotřebu cukru? Na otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Náhradní sladidla obecně

Náhradní sladidla bez kalorií jsou vesměs chemické produkty, u kterých se objevily i různé vedlejší účinky. Nejrůznější aspartamy a další mohou být karcinogenní. Je to naprosto logické, vždyť jde o tělu cizorodé látky.

Sladidlo ze stévie se naopak získává z přírodního produktu. Byly s ním spojovány velké naděje. Nemá kalorie, zvyšuje citlivost na inzulín a možná dokonce zvyšuje imunitu. Že by konečně sladidlo snů?

Sladká past

Tak jednoduché to ale není. Především se naše civilizace ocitla doslova ve sladké pasti, z které jednotlivci pracně hledají cestu ven. Stali jsme se závislými na konzumaci sladkého. Cukr se přidává do všech možných potravin, aby to lépe chutnalo, ale hlavně, abychom jich zkonzumovali více a raději se k nim vraceli. Vědci bohužel zatím nejsou schopni zjistit, zda prostá náhrada cukru za stévii nepřinese další problémy našemu zdraví. Na rozdíl od jihoamerických indiánů, kteří stévii používají tak, že si pár lístky osladí čaj, v našich poměrech se stévie chopil všemocný potravinářský průmysl a produkuje sladidlo ze stévie složitým výrobním procesem, při kterém se k původní rostlině přidává mnoho různých chemických látek a vše prochází různými chemickými reakcemi. O zdravosti výsledného produktu lze s úspěchem pochybovat. Navíc množství, které by musel zkonzumovat běžný uživatel cukru je tak vysoké, že můžeme mít obavy o účinky na zdraví.

Co hrozí

Vysoké dávky stévie mají zatím neprobádané účinky. Nedoporučuje se z těchto důvodů používání stévie těhotnými ženami a malými dětmi. Stejně není jisté, zda stévie nepovede k vytvoření tzv. metabolického syndromu, kdy mozek neví, že už má tělo dost energie. Člověk se pak neustále přejídá a pochopitelně tloustne.

Jaké jsou možnosti

Mnoho lidí, kteří se postavili proti cukru se shodne, že nejlepší cestou je zcela vyloučit konzumaci uměle doslazovaných potravin. Máme možnost konzumovat přirozeně sladké ovoce a víme, že ani s ním to nelze přehánět. Stévie by mohla být dobrou možností, jak pro zvláštní příležitosti vyrobit něco, co se bez intenzivnější sladké chuti neobejde. Pokud bychom si takovou dobrotu dopřáli několikrát do roka, jistě nám neublíží. U labilnějších jedinců může ovšem probudit touhu po sladkém. Pokud přesto budete chtít stévii zařadit do svého jídelníčku, vyhněte se sladidlu průmyslově vyrobenému. Používejte podrcené lístky nebo stéviový extrakt, který si vyrobíte smícháním sušené stévie a vodky. Vše nechte asi osm týdnů uzrát, občas protřepejte a pak můžete využít ke slazení. Stačí pár kapek, takže alkohol neškodí o nic víc než v sirupu proti kašli.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky