Med: lék nebo zabiják? Na co si dát velký pozor

 Ostatní 
20. dubna 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  13
📷
4 fotografie v galerii
Med má blahodárné účinky. Věděli jste ale, že může být i nebezpečný? Shutterstock
Med je pro svou sladkou chuť oblíbenou pochoutkou, která se díky svým blahodárným účinkům řadí i mezi bohatství přírodní medicíny a využívá se i ke kosmetickým účelům. Díky svému složení se tato všestranná přírodní látka používá v tradiční medicíně po tisíce let. Málokdo ale ví, že může i zabít.

Med jako přírodní lék

Med je oblíbený nejen jako sladká potravina, ale také jako přírodní lék, jehož užíváním je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím nebo se lépe vypořádat s již probíhající nemocí. Med je zcela po právu považován za přírodní antibiotikum. Svým složením je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu.

Pravidelná konzumace se tak na zdravotním stavu určitě projeví. Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu. Dokáže čistit tělo od toxinů a volných radikálů, které způsobují rychlé stárnutí buněk. Úspěšný je i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další. Med tak nachází své uplatnění i v kosmetice, často jsou výtažky z něj přidávány do pleťových masek, krémů, šamponů. Dokáže totiž pokožku vyživit, zvláčnit a rozjasnit.

Kdy může med uškodit

Jediné, kdy je potřeba dát si pozor a mít oči otevřené, je u malých dětí do jednoho roku. Med jednoznačně patří mezi potraviny, které by dítě nemělo konzumovat, jelikož může obsahovat Clostridium botulinum, tedy bakterii, která může být příčinou kojeneckého botulismu.

Kojenecký botulismus

Kojenci jsou náchylní k botulismu v prvním roce života, přičemž více než 90 % případů se vyskytuje u kojenců mladších šesti měsíců.

Ke kojeneckému botulismu dochází po konzumaci spór bakterie, jelikož střevní mikroflóra kojenců není ještě dostatečně vyvinutá, aby dokázala její růst zatavit. Lékařská věda dosud zcela neobjasnila všechny faktory, které zapříčiňují, že jsou kojenci citliví ke kolonizaci této bakterie, ale odhaduje se, že nekyselé žaludeční šťávy dítěte, tělesná teplota a anaerobní prostředí vytvářejí ideální podmínky pro růst spór, usídlení v tenkém střevu a následnou produkci botulotoxinu.

Botulotoxin poté zastavuje činnost nervových zakončení. Typickými symptomy kojeneckého botulismu jsou zácpa, otupělost, celková slabost, obtíže s příjmem stravy, změněný křik, může dojít až k paralýze (ochrnutí).

Med je jedinou známou potravinou spojovanou s kojeneckým botulismem. Proto by se dětem do jednoho roku věku neměl podávat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky