Na co si dát největší pozor u klíšťové encefalitidy

 Ostatní 
16. dubna 2019 11:46 / Gabriela Simenonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Hlavně si klíšťovou encefalitidu nesplést s chřipkou Shutterstock
S narůstajícími venkovními teplotami se opět reálnou hrozbou stává nákaza klíšťovou encefalitidou. Pokud jste našli přisáté klíště, je nutné vědět, jaké příznaky toto onemocnění provází. A hlavně si ho nesplést s chřipkou.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány, které probíhá v několika fázích. Onemocnění nejprve připomíná chřipku a po několika dnech zdánlivého klidu nastoupí silné bolesti hlavy, světloplachost, závratě, horečka, dezorientace, třes a zvracení.

Na začátku je zvýšená teplota

Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu jsou dvě. Měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. Existují sice případy, kdy má nemoc skrytý průběh a nijak se neprojevuje, ale to jsou vzácné výjimky. V drtivé většině probíhá ve dvou fázích, během kterých je nutná hospitalizace. Klíšťová encefalitida je léčitelná obtížně a léčení trvá i několik měsíců. Během hospitelizace ovšem lékaři pohlídají, aby se nemoc nerozvinula do fáze třetí. V ní totiž už dochází k trvalým následkům.

Vypadá jako chřipka

Nejprve vypadají příznaky klíšťové encefalitidy jako běžné chřipkové onemocnění. Dá se s ním proto jednoduše zaměnit! Projevuje se tedy bolestí hlavy, svalů a kloubů, únavou a mírně zvýšenou teplotou. Někdy bývá nevolnost nebo bolesti v krku. Následuje velmi krátké období zlepšení, které nesmí vás ani lékaře zmást. Po něm totiž ihned následuje druhá fáze onemocnění. V ní už může dojít i k poškození mozku.

Rozdíl mezi meningitidou a encefalitidou

Často se lidem pletou pojmy meningitida a encefalitida. Meningitida je zánět mozkových blan. Encefalitida je zánět samotného mozku, případně mozečku. A zmíněná druhá fáze se projevuje zejména silnými bolestmi hlavy, horečkou a nevolností až zvracením. K tomu se někdy může přidat třes, křeče a rozmazané nebo dvojité vidění.

Možnost trvalých následků

I po vyléčení mohou lidé pociťovat trvalé následky. Po zánětu mozečku trpí lidé poruchami rovnováhy a třesem, ve vážných případech i obrnou horních končetin nebo obrnou svalů v obličeji.

Nemoc může mít i další následky

  • dlouhodobé bolesti hlavy
  • poruchy spánku
  • závratě
  • poruchy soustředění
  • náladovost a deprese

Co dělat, když máte podezření? 

Během první fáze onemocnění lze z krve prokázat snížené množství bílých krvinek a krevních destiček. Mohou být zvýšené i hodnoty jaterních testů. S pomocí nejnovějších technologií je dnes možné dokonce potvrdit i přítomnost viru v krvi. Pokud propukne druhá fáze, odebírá se nejen krev, ale i mozkomíšní mok při zákroku zvaném lumbální punkce. Zde se prokazuje naopak rapidní nárůst počtu bílých krvinek a také vzestup specifických protilátek, které je možné laboratorně vyhodnotit. 

Raději očkovat

I když se podaří nemoc vyléčit, samotná léčba trvá velmi dlouhou dobu. Běžné jsou 3 měsíce léčení a 1 rok sledování. Takhle dlouhý výpadek ze školy nebo zaměstnání pak výrazně ovlivňuje život postiženého a návrat zpátky do běžného života. Není proto nic snazšího než těmto problémům předejít očkováním. (Dále čtěte: Jak bezpečně zlikvidovat klíště? Největší chyby, kterých se dopouštíme).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte