Co může způsobovat neustálou únavu, i když jste fyzicky v pořádku

 Ostatní 
27. června 2021 16:45 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Důvody vaší nekonečné únavy musíte hledat ve svém životě Depositphotos
Cítíte, že jste více unavení, než byste měli být? A byli jste dokonce u lékaře, a ten konstatoval, že jste fyzicky v pořádku? Pak je za tím stres.

Stres ovšem není jen jeden. Mnohdy ho dokonce nemusíme ani vědomě vnímat. Psychologové určili sedm stresů, které mohou stát za vaší neodůvodněnou únavou. Samozřejmě, že potřebujete dostatek spánku. Ale někdy to nestačí. Co tedy může způsobovat vaši únavu?

Nesprávná práce

Možná máte práci, o které si myslíte, že vás nijak zvlášť nevyčerpává. Zkuste se na to ale podívat z jiného úhlu. Baví vás ta práce vůbec? Přináší vám optimistickou náladu? Nebo do ní chodíte, protože musíte, nebaví vás to a ve skutečnosti je to pro vás psychicky vyčerpávající?

Pokud ano, můžete s tím něco udělat? Třeba si nechat upravit popis práce nebo méně komunikovat s kolegy, kteří vás vyčerpávají? Nebo udělejte radikální řez a najděte si v klidu úplně novou práci.

Náročný partner

Možná tomu nebudete věřit, ale náročnost partnera bývá často pro druhé velmi stresující záležitostí, která vám doslova bere veškerou energii. "Zamyslete se, zda najdete jednu věc, kterou byste chtěli, aby váš partner změnil, a zároveň najděte jednu věc, kterou budete ochotni na oplátku změnit vy," radí psycholog Marty Nemko.

Děti

Vystupujete proti dětem dostatečně ostře a snažíte se, aby vaše požadavky na ně byly stručné, s pouhým krátkým vysvětlením, proč a tváří v tvář vzdoru se nehádáte, ale vyjadřujete zklamání typu "vím, že to můžete udělat lépe?“ Samozřejmě to nebude fungovat pořád, ale tím, že nastavíte svou taktiku, si můžete snížit stres a výslednou únavu.

Klinická deprese

Únava je charakteristickým znakem klinické deprese. Je to ale léčitelné. Pomáhá cvičení, práce, kognitivně-behaviorální terapie, a popřípadě léky.

Pocit marnosti

Cítíte se nedůležití nebo se dokonce domníváte, že sám život je nedůležitý? Takové pocity by mohly způsobovat trvalou únavu. Nejste nebo nemůžete být důležití alespoň pro jednu osobu? Třeba pro přítele, kolegu, partnera nebo pro svého domácího mazlíčka? 

Najděte alespoň nějaký smysl života v maličkostech, určitě najdete něco, co vás baví a komu můžete pomáhat.

Každopádně pokud se cítíte trvale unavení, poctivě hledejte důvod vaší únavy. Nic není nikdy ztraceno a vždy můžete žít lepší život. Dále čtěte: S nespavostí se potýká mnoho lidí. Problémy způsobuje nejen stres, ale i strava.

Zdroj: verywell mindPsychology Today

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rok plný zvratů v životě popové princezny Britney Spears

Styl

Proč je s přibývajícím věkem tak těžké zhubnout? Začíná to už ve třiceti a existuje pro to několik...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...