Nebezpečná krása. Těmto kosmetickým produktům se vyhýbejte obloukem

 Krása 
24. června 2021 08:18 / Mirka Malá
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Drtivá většina kosmetických produktů obsahuje chemikálie, které se nám hromadí v krvi Pixabay
Velká část kosmetických výrobků prodávaných rovněž v Evropě obsahuje vysoké hladiny fluoru, což znamená i přítomnost potenciálně škodlivých polyfluoralkylačních látek (PFAS) známých také jako "věčné chemikálie“.

PFAS je skupina tisíců chemických sloučenin vyrobených člověkem, které se od poloviny 20. století používají při výrobě mnoha domácích a komerčních produktů.

Kosmetika zdraví škodlivá

V posledních desetiletích výzkum ukázal, že tyto chemikálie jsou spojeny se škodlivými účinky na zdraví lidí a zvířat. Přesto vědci ještě stále neznají plný rozsah nebezpečí, a to především kvůli velkému počtu různých sloučenin, jež se v kosmetických výrobcích nachází.

Vědci nyní zjistili, že chemikálie PFAS jsou běžné i v kosmetice prodávané po celém světě. Až 52 procent testovaných výrobků obsahovalo vysoké hladiny chemického fluoru, což naznačuje přítomnost PFAS.

"Jedná se o produkty, které se nanášejí kolem očí a úst s potenciálem absorpce kůží nebo slzným kanálkem a možným vdechováním nebo požitím,“ říká fyzik Graham Peaslee z University of Notre Dame. "PFAS je perzistentní chemická látka, která když se dostane do krve, zůstane tam a hromadí se.“

Při testování byly ve všech testovaných kategoriích kosmetických přípravků nalezeny vysoké hladiny fluoru, a to včetně rtěnek, základů, korektorů a mnoha dalších produktů. 

Těmto produktům se raději úplně vyhněte

Bohužel jde o většinu produktů na rty, a to včetně rtěnek, balzámů a dokonce i tekutých rtěnek. Vysoké hladiny fluoru vykazují také základy a pudry všeho druhu.

Ovšem naprosto nejhorší jsou voděodolné řasenky, které obsahují dokonce přes osmdesát procent těchto nebezpečných chemických látek. Běžné řasenky jsou na tom asi o polovinu lépe. A přes padesát procent škodlivých chemikálií mají také ostatní oční produkty, tedy oční stíny, tužky a linery.

Zatímco přítomnost samotného fluoru je pouze indikátorem pravděpodobného výskytu celého souboru PFAS, samostatná cílená analýza 29 produktů, a to včetně základů, řasenek a produktů na rty, potvrdila, že každá položka obsahovala mnoho chemikálií PFAS (v každé z nich bylo detekováno 4 až 13 chemikálií).

A co je úplně nejhorší, etikety těchto kosmetických výrobků nic o těchto chemikáliích neříkají, což je v rozporu s legislativou většiny západních zemí. Takže je ten správný čas začít se konečně zajímat o přírodní kosmetické produkty. Dále čtěte: Jak opravit sluncem poškozenou pokožku a zvrátit proces předčasného stárnutí kůže.

Zdroj info: Environmental Science and Technology Letters

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu