Melounová semínka nevyhazujte, ale rozkousejte. Mají nedocenitelný přínos pro lidský organismus

 Zdraví 
21. června 2021 13:04 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Melounová semínka obsahují hořčík, zinek a nenasycené mastné kyseliny Depositphotos
Regály v obchodech se pomalu plní vodními melouny. Není pochyb o tom, že k létu patří. Šťavnaté plody člověka v horkém počasí skvěle osvěží. Meloun navíc skvěle chutná a prospívá zdraví. Málokdo však věnuje pozornost peckám, které většina lidí spíše vyplivne, což je chyba. Obsahují mnoho cenných látek, které lidskému tělu prospějí.

Vodní meloun obsahuje zhruba 92 procent vody, takže dodá organismu potřebnou hydrataci, která se v horkém letním počasí nesmírně hodí. Pravidelná konzumace červené dužiny podporuje imunitní systém, ale rozhodně není sama. Podobný účinek mají i drobné pecky. „Semínka melounu jsou dobrým zdrojem mnoha minerálů. Najdete v nich hořčík, zinek nebo železo. Pecky jezte spolu s melounem, neplivejte je,“ říká nutriční specialista Paul Kasenene.

Pecky obsahují i nenasycené mastné kyseliny. Pokud je budete z melounu vybírat, připravíte se o spoustu prospěšných látek, za které by vám bylo vaše tělo vděčné. Semínka byste měli před polknutím rozkousat, jedině tak z nich získáte cenné živiny. Pokud zůstanou v celku, nestrávíte je a vaším trávicím traktem pouze projdou.

Kardiovaskulární onemocnění

Pravidelná konzumace melounových semínek funguje jako prevence kardiovaskulárních chorob. Obsahují lykopen, což je antioxidant, který dodává ovoci a zelenině zářivou barvu. Lykopen bývá spojován s menší ztuhlostí tepen a váže na sebe škodlivé volné radikály, které odplavuje z organismu. Semínka také obsahují hořčík, který pozitivně pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

Osteoporóza

Osteoporóza je chronické onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní tkáně. Následkem toho jsou kosti křehčí, což je předurčuje k častým zlomeninám. Choroba hrozí zejména ženám po menopauze. Podporovat vitalitu svých kostí můžete pomocí minerálů. Některé z nich se nacházejí právě v melounových peckách. Semínka jsou bohatým zdrojem hořčíku, draslíku manganu i mědi. Všechny tyto živiny podporují zdravé kosti a zlepší jejich minerální hustotu.

Nervová soustava a únava

Melounová semínka obsahují nenasycené mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na dobrou funkci metabolismu, což vám může pomoci v boji proti únavě. Pecky jsou také bohatým zdrojem vitaminů z řady B, které podporují správnou činnost nervové soustavy, zdárně bojují s vyčerpáním a psychickým napětím.

Cukrovka

Pokud bojujete s cukrovkou 2. typu, zařaďte do svého pravidelného jídelníčku vodní meloun s peckami. Obsahují velké množství magnezia. Hořčík pomáhá regulovat metabolismus sacharidů, které mají přímý vliv na hladinu cukru v krvi. Přečtěte si také, jaká jídla jsou pro vaše tělo horší než hromada cukru.

Zdroj info: 
www.healthline.com
www.verywellfit.com
www.bestlifeonline.com

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu