Podezřelá horečka: Kdy značí vážný zdravotní problém?

 Zdraví 
15. dubna 2019 15:17 / Monika Thomsonová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Horečka nemusí být vždy jen příznakem chřipky Shutterstock
Vysokou teplotu většinou vnímáme jako nepříjemnost, která provází nejčastěji nějaké infekční onemocnění. Pokud ale horečka nemizí, je třeba pátrat po jejích příčinách. Některé mohou být velmi vážné.

Člověk patří mezi teplokrevné živočichy, kteří dokážou účinně regulovat tělesnou teplotu. Její průměrná hodnota kolísá okolo 36,8 °C. Přesáhne-li 37 °C, hovoří lékaři o zvýšené teplotě. Jako horečku označují teplotu nad 38 °C. Horečka sama o sobě není nemocí, ale reakcí na chorobu nebo poškození organismu. Tělo se přenastavením svého vnitřního termostatu, snaží povzbudit imunitu.

Co všechno žene teplotu vzhůru?

Horečka podporuje tvorbu protilátek a aktivitu imunitních buněk, tlumí naopak množení a růst útočících mikrobů. Je to evolučně velmi starý mechanismus, který má ovšem svá úskalí. Dlouhodobá horečka totiž organismus vysiluje, a proto je namístě ji začít krotit. Zvýšení teploty je nejčastěji spojováno s napadením těla infekcí. Horečku jako obranný mechanismus ale aktivuje i řada jiných, pro tělo potenciálně škodlivých látek a dějů. Jsou to:

  • léky
  • nádorové bujení
  • cévní choroby
  • revmatické postižení
  • dna
  • nemoci štítné žlázy
  • zánětlivé choroby střev
  • tromboembolická nemoc
  • úraz nebo operační zákrok

Kdy jsou příčinou problému léky?

Léková horečka je stav, který může být vyvolán celou řadou preparátů. Nejčastěji bývá pozorována v souvislosti s podáním antimikrobiálních látek, léků na srdeční nemoci nebo přípravků tlumících imunitu. Nadměrná teplota se může objevit kdykoliv během užívání léčiva. Někdy i v řádu dní po jeho nasazení. Asi v každém pátém případě je provázena kožními projevy, jako je třeba kopřivka. Léčiva mohou horečku způsobovat různými mechanismy. Nejúčinnějším řešením je pochopitelně vysazení toho, co problém vyvolalo. 

Kdy byste měli zbystřit?

Poměrně častým souputníkem nádorového bujení bývá také horečka jako součást takzvaného paraneoplastického syndromu. Nejčastěji provází různé typy lymfomů, leukémii, nádory ledvin a různorodou skupinu tumorů metastazujících do jater.

Mechanismus vzniku není ještě zcela objasněn, nicméně hlavní roli zřejmě hrají cytokiny. To jsou látky, které přes řadu dalších poslů stimulují organismus ke zvýšení teploty. Na paraneoplastickou horečku je nutno myslet zejména při déletrvajících teplotách nejasného původu. Až ve 20 % případů je jako původce odhaleno nádorové onemocnění.

Je tedy na místě při každém zvýšení teploty panikařit a obávat se rakoviny? To jistě ne, nicméně při horečce trvající déle než 3 týdny nebo tehdy, pokud se pravidelně opakuje, je pátrání po neinfekčních příčinách zcela namístě. (Dále čtěte: Měření teploty je opět jednodušší. Stačí mít po ruce mobil).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej