Levandule je velmi prospěšná bylina. Pomůže s nespavostí, akné i dýchacími problémy

Jak levanduli využít k léčebným a kosmetickým účelům
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
31. května 2021 08:22 / Depositphotos
  0   0
Tuto krásně fialovou rostlinu pozná každý již z dálky. Její aromatická vůně je totiž nezaměnitelná. Věděli jste však, že ji můžete využít k mnoha léčebným i kosmetickým účelům? Ukážeme vám proto, jak a k čemu levanduli využít.

Na levanduli je úžasné, že je na pěstování velmi nenáročná. Říká se o ní, že to je jedna z nejuniverzálnějších rostlin. Bude vám prospívat jak na zahrádce, tak i doma.

Pár tipů k sázení a pěstování levandule

Bylo již řečeno, že je levandule velmi přizpůsobivá vonná rostlina, která vám bude růst téměř kdekoliv. Co se samotného sázení týká, buď si ji můžete vypěstovat ze semínek, což je však velmi zdlouhavé, nebo z malých sazeniček. To je mnohem lepší volba, neboť se rostlinka poměrně rychle rozrůstá.

Na zahradu se sází až tehdy, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Mrazy by mohly rostlince uškodit. Vysazujte tedy ve druhé polovině května, a to na nějaké slunné místo, které levanduli velmi svědčí. Nezapomeňte také na to, že levandule k správnému růstu potřebuje propustnou půdu.

Nakonec, co se hnojení i dokonce zalévání týká, je velmi nenáročná. Hnojit nemusíte téměř vůbec a i zalévání snese levandule občasné. Po zimě důkladně ostříhejte všechny staré a suché části levandule a klidně ji zkraťte. Na jaře vám znovu krásně obroste.

Využití levandule ke kosmetickým i léčebným účelům

Levandule nejen krásně vypadá a voní, ale lze ji celou využít k různým kosmetickým a zdravotním účelům. Své o tom věděli již Římané, kteří ji například dávali do koupelí. U levandule se zpracovávají květy, lístky i stonky, a to buď v sušeném nebo čerstvém stavu.

Levandule uklidňuje a pomáhá v relaxaci i uvolnění

Pravděpodobně v největší míře se levandule používá pro své zklidňující, uvolňující a relaxační účely. Levandule totiž mírní bolesti hlavy, tlumí pocit nervozity či napětí. Dokáže uvolnit svaly namožené sportem nebo vyčerpané prací. Jak toho docílíte? Přidejte do koupele několik kapek levandulové esence nebo si do ní nasypte sušenou levanduli. Budete překvapení, jak vás dokáže uvolnit a zrelaxovat tato levandulová koupel.

Pokud máte problémy se spaním, dejte si pod polštář pytlík sušené levandule. Uvidíte, že se problémy s nespavostí velmi rychle zlepší.

Levandule a její antibakteriální účinky

Možná jste nevěděli, že silice, které obsahuje levandule, mají silně antibakteriální a hojicí účinky. Pomohou vám v boji proti akné i jiným zánětům kůže. K dostání jsou ve formě čisticí pleťové kosmetiky, olejíčků nebo mýdel.

Levandule se také využívá při problémech s dýchacími cestami, a to cestou inhalace. Postup je jednoduchý, po dvou kapkách levandulové a tymiánové esence přidáte do mísy horké vody. Následně si dejte přes hlavu ručník a inhalujte. Buďte však opatrní, abyste se nepopálili. Dále čtěte: Problémy se zažíváním a imunitou. Vsaďte na levné potraviny obsahující probiotika.

Zuzana Procházková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Bydlení

Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

Zavřít reklamu