Jak poznáte, že vaše dítě ohrožuje meningokok? Osvojte si jednoduchý test

 Zdraví 
12. dubna 2019 09:17 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
V drtivé většině se meningokoková infekce objevuje u mladých lidí po celkovém vyčerpání Shutterstock
Diskotéková nemoc, i tak se někdy říká nebezpečné meningokokové infekci. Přestože nebývá častá, v drtivé většině případů jde o život. Meningokoková infekce dospívajících se většinou objeví po návštěvě diskotéky, koncertu, festivalu a podobných akcí. Proč?

Meningokoky jsou bakterie, které běžně osidlují horní dýchací cesty člověka. Nosičství je přirozené a během něj dochází ke stimulaci imunitního systému a vytvoření ochrany. Jeden typ meningokoka žije na sliznici obvykle přibližně deset měsíců, poté se vyvine ochrana a následuje období čisté sliznice nebo kolonizace jiným typem.

Někdy se stane, že v prvních sedmi dnech po usazení na sliznici pronikne meningokok do krevního oběhu a způsobí infekci, tedy zánět mozkových blan nebo sepsi (otravu krve). Právě sepse je nejnebezpečnější variantou: i přes okamžitou správnou léčbu umírá více než čtvrtina nemocných. V České republice se vyskytuje necelých 100 případů invazivní meningokokové infekce za rok. Dvě třetiny pacientů tvoří děti do 5 let, další rizikovou skupinou jsou pak dospívající. U lidí starších 35 let je infekce naprostou raritou.

Proč ohrožuje právě mladé lidi?

Meningokoková infekce dospívajících se většinou objeví po návštěvě diskotéky, koncertu, festivalu a podobných akcí. Proč? Může za to:

 • fyzické vyčerpání
 • nedostatek spánku
 • oschnutí sliznic
 • kouření
 • pobyt v prašném prostředí
 • předchozí infekce dýchacích cest

Na místech, kde je vysoká hlučnost, bývá navíc nutné při hovoru hlasitě křičet. To opět usnadňuje průnik meningokoka a také přispívá ke zvýšení počtu kapének v ovzduší.

Jaké jsou příznaky?

 • vysoká horečka
 • schvácenost
 • dráždivost
 • zvracení
 • závrať nebo bolest v krku

Hlídejte předklon

Při rozvoji zánětu mozkových blan začnou být patrné tzv. meningeální projevy, tedy ztuhnutí páteře a šíje a z toho plynoucí neschopnost předklonu. U dětí můžete tyto příznaky ověřit jednoduchým příkazem: „Dej si pusinku na kolínko.“ Pokud to horečnaté dítě nezvládne, protože má ztuhlá záda, okamžitě vyrazte k lékaři nebo volejte záchrannou službu.

Jaká je prevence 

Jedinou spolehlivou ochranou proti meningokokům je očkování. V některých zemí je součástí národního imunizačního programu, například ve Velké Británii. Proti kmenům typu B, které jsou u nás nejčastější, lze očkovat od jednoho roku věku. Proti jiným kmenům i od dvou měsíců, tedy společně s hexavakcínou. Pokud se infekce bojíte, není co řešit. Očkování je vysoce účinné a bezpečné. (Dále čtěte: Nejčastější mýty o očkování malých dětí. Co je na nich pravdy).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu