Při nákupu slunečních brýlí si dejte pozor. Nekvalitní výrobek vám může zničit zdraví

 Zdraví 
11. dubna 2019 07:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výběr slunečních brýlí není radno podcenit Depositphotos
Pokud si chystáte pořídit nové sluneční brýle, mějte se na pozoru. Pokud totiž sáhnete po nějakém laciném výrobku od pochybného výrobce, mohou vám takové brýle ublížit víc, než si myslíte.

Chránit si oči před sluncem by měla být samozřejmost. Jenže nestačí si nasadit jen tak nějaké brýle, například ty od trhovců za stovku. Odborníci se totiž shodují, že nekvalitní sluneční brýle mohou ublížit víc, než kdyby člověk vyrazil ven bez nich. Na co se při nákupu zaměřit?

Zásadní je UV filtr

Při nákupu slunečních brýlí je podstatné soustředit se na UV filtr. Ten nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavá skla bez dostatečného filtru mohou očím ublížit. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku.

Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř – stejně tak tomu je u slunečních brýlí. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři.

Nekvalitní brýle však s sebou nesou i jiné riziko, než jen absenci UV filtru. V případě nějakého sportovního nebo dopravního úrazu, pokud brýle nejsou kvalitní, mohou oko nebo obličej velmi výrazně zranit tím, že se roztříští.

Mít více brýlí se vyplatí

Každý člověk by měl mít slunečních brýlí hned několik – do města, na sport nebo za volant. Vždy, když si nějaké budete chtít koupit, nejprve si je vyzkoušejte. Brýle by měly dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel.

Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů.

Nezapomínejte na děti

Podle průzkumů až 97 procent Čechů nevyrazí na slunce bez slunečních brýlí. Na ochranu zraku dětí se ale často zapomíná. Chránit zrak nejmenších před slunečními paprsky přitom odborníci doporučují už od útlého věku.

Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by podle odborníků měly mít zajištěnou ochranu očí proti UV záření. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenabízí je ale každá optika. O tom, jak vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít