Menopauza nemusí vždy znamenat tloustnutí. Stačí vědět, jak na to

 Zdraví 
07. dubna 2019 15:50 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Menopauza se nejprve začíná projevovat na břiše Depositphotos
Přibírání je v menopauze bohužel jedna ze součástí negativ tohoto stavu. Nicméně pokud víte, co dělat, nemusí se vás tato nepříjemnost vůbec dotknout. 

Nejedna žena si posteskne, že od té doby, co je v přechodu, příbírá doslova z vody. Tuk se nejčastěji ukládá v okolí břicha. Takže to, co jste si ještě nedávno mohly dovolit, je nyní tabu. Neznamená to ale, že se tomu musíte poddat. Stačí si začít více hlídat denní energetický příjem a přidat na pohybu.

Zpomalení metabolismu

V době menopauzy klesá hladina estrogenu, roste chuť k jídlu a naopak nechuť k fyzické aktivitě. Bohužel, menopauza také znamená i zpomalení metabolismu a zvýšenou inzulinovou rezistenci, takže se organismus hůře vypořádává s cukry a škroby. Hormony také ovlivňují to, kam se tuk ukládá, a právě v první řadě je to tedy nejvíce vidět v okolí břicha.

Ztráta svalů

Období menopauzy je však spojeno ještě s jedním negativem, který podle odborníků nejvíce může za příbírání. Jde o ztrátu svalové hmoty. Proto ženy, které nechtějí v tomto období přibrat, by se měly postarat o to, aby si udržely dostatek pohybu. Samozřejmě je nutné vybírat si takovou sportovní aktivitu, která je úměrná i vaší kondici. Zároveň se sportem je nutné dbát na vyvážený jídelníček.

Nezapomínejte na bílkoviny

V jídelníčku by především v tomto období neměly chybět bílkoviny, které jsou součástí stavby svalů. Denně byste měly zkonzumovat alespoň 20 - 30 gramů této živiny. Jejich zdrojem je třeba libové hovězí nebo kuře bez kůže, ale i luštěniny jako čočka nebo fazole. Jejich negativum je samozřejmě nadýmání, které se však dá odstranit správným vařením. Více na toto téma jsme psali zde. Kromě bílkovin mají v sobě i vlákninu, která nejen snižuje hladinu špatného cholesterolu, ale i zpomaluje proces trávení, takže vás zasytí na mnohem delší dobu.

Zapomeňte na bílou mouku

Co by se pro vás v tomto období mělo stát tabu, tak to je bílá mouka a sacharidy. Pečivo z bílé mouky, klasické těstoviny a bílou rýži vyměňte za celozrnné varianty. A opatrně na přemíru ovoce, které rovněž v sobě ukrývá celou řadu sacharidů. V neposlední řadě nezapomínejte na pitný režim. Dopřávejte si dostatek tekutin ve formě bylinkových čajů, například mátový, fenyklový či anýzový čaj, které pomáhají proti zadržování tekutin v těle. Po jídle je také dobré jít se na chvilku projít, mírný pohyb totiž pomůže peristaltice střev.

Dostatek spánku

Málo spánku způsobuje tělu stres, a to často reaguje tak, že si začíná ukládat tuky. Proto je nutné spát tak dlouho, aby se tělo cítilo odpočaté. Lékaři se shodují, že ideální je průměrný spánek 8 hodin, ale některým lidem klidně může stačit třeba jen 6 hodin, spánek je velmi individuální věc. Vždy však dbejte na to, abyste se necítily dlouhodobě unaveny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Tech

Je krásnější než raketoplán. Radian One je nové vesmírné plavidlo budoucnosti

Zavřít reklamu