Je bití dětí výchovné, nebo už je to týrání?
Bít děti je normální
První skupina lidí si myslí, že nekonečné vysvětlování, promlouvání do duše, sliby, rozmazlování přemírou odměn, nesplněné hrozby, to vše představuje pro dítě větší psychické zatížení, než fyzický trest, pokud je správně realizován. Rodič může být kamarádem, ale také musí být ochráncem, autoritou, osobností a vzorem, tím, kdo určuje pravidla, kontroluje jejich dodržování a je schopen toto dodržování vymáhat.
A jak se říká: "Škoda každé rány, která padne vedle". Správně a rozumně realizovaný fyzický trest je důležitým prostředkem výchovy dětí, který patří k naší kultuře. Je to jazyk, kterému dobře rozumí i malé dítě.
Bít děti je nepřípustné
Pak jsou tady ale ti, kterých je dle průzkumů v České republice bohužel stále menšina, a ti fyzické tresty neuznávají.
Bít ženu je domácí násilí, ale bít dítě je normální? Výchovné? Je absurdní si myslet, že bitím je možné někoho k něčemu vychovat. Řešit to, že dítě nedojí jídlo, neposlechne, nebo udělá něco, co jste nechtěli, bitím, rozhodně není správné. Pokud se trestání opakuje, dochází navíc k opačnému efektu – ničí vzájemný křehký vztah rodiče a dítěte, a rodič ztrácí důvěru. Když později nastane problém (např. šikana ve škole), bojí se dítě paradoxně rodičům svěřit, i když by měli být první, kdo se to dozví.
Největším rizikem fyzického trestu je, že evokuje moc nad trestaným. To jenom přináší další násilí. Starší sourozenec ho přenáší na mladšího a ten si vztek vybije například na domácím zvířeti. Tím, že děti bijeme, posilujeme jejich pozdější přijímání násilí na sobě – buď partnerem, nebo ho budou samy páchat.
Proto je lepší se k žádným fyzickým trestům nesnižovat. Výsledkem bude stejně jen to, že dítě z rodiče bude mít strach a neuvidí v něm onoho ochránce, kterým by mu mělo být.
Jak tedy vychovávat dítě
Existuje řada možností, jak dítě usměrnit bez fyzických trestů. Rodiče často volí různé zákazy oblíbených činností, ale ani to nemusí být optimální. Dítě by mělo vědět, že něco udělalo špatně a mělo by nad tím přemýšlet. Proto je stále oblíbenější metoda zvaná »Stůj a přemýšlej«, při které se dítě má zastavit a zamyslet nad tím, co udělalo špatně a naopak vymyslet, jak by se věc měla udělat správně. Než dítě uhodíte, vždy se zamyslete, zda je to podle vás nezbytné. Možná ta chvíle bude stačit k tomu, že vychladnete a vše budete řešit v klidu.
A jak je to u vás doma? Používáte fyzické tresty k výchově, nebo máte jiné metody? Vaše názory si rádi přečteme pod článkem.