Civilizační problém jménem Alzheimerova choroba: Jak ji poznáte?

 Zdraví 
15. dubna 2017 13:26 / Ema Maxová
  39
📷
1 fotografie v galerii
Lidí s diagnostikou Alzheimera každým rokem přibývá Shutterstock
Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Ztráta paměti a schopnosti úsudku, dezorientace, nesamostatnost. Problémy, kterým denně čelí senioři s demencí.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, nevyléčitelné onemocnění, které způsobuje úbytek mozkové hmoty. Lidí s touto diagnostikou každým rokem přibývá.

Demence v datech. Jak je na tom Česko?

Téměř 50 milionů lidí trpí demencí, taková jsou čísla světových statistik za rok 2015. Kvůli stárnutí populace se počet lidí s tímto onemocněním se navíc pravděpodobně každých dvacet let zdvojnásobí – lze tedy očekávat, že v roce 2030 bude na Zemi 75 miliónu lidí s demencí.

V České republice trpí demencí přes 150 tisíc lidí, přičemž polovina nemocných je postižena Alzheimerovou chorobou. U pacientů starřích 65 let je to zhruba každý třináctý a u lidí nad 80 let už je to každý pátý. Počet nemocných v souvislosti se stárnutím populace stále roste. Podle odborných odhadů by v roce 2020 mělo v ČR žít více než 180 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou, v roce 2050 by se počet Čechů s touto chorobou měl blížit ke 400 tisíc.

Člověk s Alzheimerovou chorobou je bez pomoci ztracený

Alzheimerova choroba je progresivní onemocnění. To znamená, že její příznaky se neustále zhoršují. S rozvojem nemoci ubývá činností, které je nemocný schopen zvládnout sám. V nejtěžším stádiu Alzheimerovy choroby se běžné denní aktivity stávají nepřekonatelnou překážkou a nemocný je zcela odkázán na péči a pomoc okolí.

Jak poznáte, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte touto nemocí?

Jedněmi z typických příznaků jsou zvýšená zapomětlivost, roztržitost a časté zakládání věcí na nesprávné místo. K dalším klasickým symptomům patří časová a prostorová dezorientace. Člověk si nemůže vzpomenout, co je za den nebo se náhle ocitne na místě pro něj neznámém a neví, jak se tam dostal. Lidé s Alzheimerovou chorobou také zapomínají slova a jejich věty někdy přestanou dávat smysl.

V praxi mohou příznaky Alzheimerovy choroby vypadat i tak, že se nemocný ztratí v ulici, kde bydlí a nedokáže najít cestu zpět domů. Doma uklízí věci kam nepatří, například máslo uklidí do skříně s oblečením a při oblékání si na sebe vezme třeba tři trička, protože vždy zapomene, že už na sobě jedno má. Je tedy jasné, že takto nemocní lidé potřebují nepřetržitou péči a dohled. Nemoc se bohužel zatím nedá nijak léčit, a jedinou nadějí tak je současný výzkum.

Potřeba specializovaných center dále poroste

Péče o pacienty s demencí je poskytována částečně prostřednictvím systému zdravotnictví, částečně prostřednictvím sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem aj.). Domovy pro seniory a jiná specializovaná centra každoročně přijímají stále více lidí s Alzheimerem nebo jinou formou demence. Na situaci reagují navyšováním kapacit a zkvalitňováním pečovatelských a zdravotních služeb.

Odborné prognózy mluví jasně, počet lidí s demencí se bude nadále zvyšovat. Je proto nutné začít skutečně vnímat demenci a Alzheimerovu chorobu, a s tím spojenou rostoucí potřebu kvalifikované péče.

Pacient by si neměl připadat jako nemocný, který je vyčleněný z běžného života. Lék, který by Alzheimerovu chorobu vyléčil, prozatím neexistuje. K dispozici je nicméně celá řada přípravků, které zmírňují nebo částečně odstraňují příznaky v raných stádiích demence. 

Pravidelný režim spojený s aktivním trávením času přispívá k upevňování motorických, psychických a sociálních schopností nemocného. K léčbě Alzheimerovy choroby je potřeba přistupovat komplexně, důležitá není pouze farmakologická léčba, ale i terapie zaměřená na kognitivní rehabilitaci a aktivizaci pacienta.

Důležité jsou aktivizační programy pro skupiny i jednotlivce

“Při plánování činností je nutné vycházet z individuálních potřeb účastníků tak, aby daná aktivita byla pro každého přínosem. Cílem těchto programů je především maximální podpora a stimulace v oblasti  fyzických, mentálních, společenských a emočních schopností,” vysvětluje PharmDr. Hana Porubská.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...