První narozeniny jsou tady! Jste pro malou, nebo velkou oslavu?

 Děti 
13. dubna 2017 08:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
11 fotografií v galerii
Je to přesně rok, co jste si z porodnice přivedla svého drobečka a okolí na vás tlačí, že byste měla uspořádat velkou oslavu?  Shutterstock
Z počátku se vám to může jevit jako nesmysl, protože dítě si to stejně nebude pamatovat, ale nakonec si možná uvědomíte, že jsou to jeho úplně první narozeniny, překonal vývojově nejrozmanitější životní období, a to přeci stojí za oslavu!

Je pravda, že svoje první narozeniny si s největší pravděpodobností opravdu pamatovat nebude, ale všichni ostatní si je pamatovat budou a navíc vznikne spousta hezkých fotek, které pak můžete dítěti v pozdějším věku ukázat a vyprávět mu, jaké to tenkrát bylo.

Při prvních narozeninách se tedy nejspíš budete snažit, aby bylo vše dokonalé, aby byla krásná výzdoba, krásný a hlavně zdravý a chutný dort, aby vaše děťátko dostalo užitečnou a zábavnou hračku a abyste pořídili z celého dne spoustu povedených fotek.

Na co se tedy zaměřit, aby byly první narozeniny nezapomenutelné a vše klaplo tak, jak si představujete?

Spánek

Nejdůležitější ze všeho je naplánovat správný čas oslavy. Nic nedokáže překazit plány tak, jako dítě, které je nevyspalé a nějaký dort nebo dárky ho vůbec nezajímají, vzteká se a je nevrlé. Akorát vás to vystresuje, protože budete mít pocit viny, že jste všechny pozvala zbytečně, ubrečené fotky u dortu také nechcete a dárky chcete dávat dítěti veselému, a ne nešťastnému. V tomto věku jste už nejspíš vysledovala, kdy chce dítě spát, tak ho nechte a oslavu naplánujte na čas, ve kterém se obvykle budí.

Koho pozvat

Rozmyslete si, zda uděláte malou, nebo velkou oslavu. I když ji uděláte v rodinném kruhu, sejde se vždy alespoň 10 lidí, a i to je pro dítě najednou velká změna oproti každodenní rutině. Bude se chvíli rozkoukávat, než se probere z neustálé pozornosti všech přítomných.

Výzdoba

Na trhu je nepřeberné množství různě tématických výzdob. Záleží na ročním období, na pohlaví, preferenci nějaké hračky nebo pohádkové postavy a samozřejmě cenových možnostech. Velkého efektu ale dosáhnete i s minimem peněz, pokud máte šikovné ruce. Stačí obyčejný krepový nebo lépe hedvábný papír různých barev, ze kterého uděláte ozdobné pompomy. Z barevného papíru vystříhejte závěsné trojúhelníky, do kterých udělejte dírky, spojte je provázkem a natáhněte jako girlandu. Z papíru můžete vystřihnout i jedničku nebo vystříhat jméno a udělat kornoutek, který oslavenci gumičkou připevníte na hlavu.  Nafoukněte pár balonků a výzdoba je hotová. Pokud rádi tvoříte, můžete z kartonu vystřihnout a slepit číslo 1 a polepit ho třásněmi z krepového papíru.

Dort

Nároky na dort jsou u prvních narozenin vysoké. Musí být krásný, chutný, zdravý a musí se dítěti snadno jíst. Vyzkoušeje proto upéct vybraný dort například týden dopředu, abyste věděla, zda bude vašemu drobečkovi vůbec chutnat. Stačí upéct malý kousek jen kvůli chuti. Každé dítě má jiné nároky, ale obecně je lepší, aby byl dort měkčí, aby se dítěti dobře rozmělnil v ústech – ne každé dítě má totiž v roce zuby! Cukr můžete v receptu nahradit banánem nebo strouhaným jablkem, receptů seženete na internetu spoustu.

Zkuste třeba úplně jednoduchý recept:

korpus:

  • 4 vejce
  • 3 lžíce kakaa
  • 1 lžíce škrobu
  • 2 lžíce javorového nebo datlového sirupu

náplň:

  • tvaroh
  • Stévie nebo jiné sladidlo

Vyšlehejte bílky do hustého sněhu. Vedle smíchejte kakao, škrob a javorový sirup. Poté postupně vmíchejte do směsi sníh. Pečte na 220°C cca 10-15 minut. Zkontrolujte špejlí, vyndejte a nechte vychladnout. Korpus sundejte z plechu, rozdělte na 4 části. Každou část vždy potřete tvarohovou náplní a přiklopte dalším plátem. Buď ho nechte tak, jak je, nebo ho ještě zvenku potřete tvarohem. Dort můžete udělat buď klasický kulatý, nebo třeba ve tvaru jedničky. Pak už jen zapíchněte svíčku, a je to!

TIP: Naučte dítě sfoukávat svíčku. Začněte s dostatečným předstihem alespoň měsíc. Nejdřív na dítě foukejte a říkejte u toho nějaký slovní povel, třeba: „foukej“. Opakujte několikrát každý den. Jakmile vidíte, že dítě povel pochopilo a snaží se vás napodobovat, můžete mu zapálit svíčku a ukázat mu, co se stane, když na ní fouknete. Dítě to brzy pochopí a bude na svých narozeninách za velkého šikulu!

Dárky

V dnešní době je obecně velmi těžké vybrat vhodné hračky pro dítě. Na trhu je obrovské množství výrobků, z nichž vybrat ten nejlepší je úkol minimálně na týden. Hračka by měla být z kvalitního materiálu, který neobsahuje nežádoucí látky a drobné předměty a určitě uvítáte, když dítěti vydrží několik let, něco ho naučí a bude si s ní chtít hrát déle, než po dobu oslavy. Velmi prodávané dárky k prvním narozeninám jsou například odrážedla, houpací koníci různých druhů, houpačky, interaktivní stolky, kočárky a pokud nemáte hluboko do kapsy, vaše dítě bude milovat miniauto na elektrické ovládání. Nápady na dárky naleznete na konci článku v galerii.

Fotky

Zda si tuto velkou událost necháte nafotit profesionálním fotografem nebo se o to pokusíte sami, to je na vašem zvážení. Tak jako tak se ale postarejte o hezkou výzdobu, aby na fotografiích vynikla atmosféra velkého dne. Fotografování nezabere tolik času, ale vzpomínat díky fotkám budete moci celý život.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí