Jak chránit sebe i děti před závislostí na internetu

 Zdraví 
11. dubna 2017 11:30 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Už ani přestávku na kávu nezvládneme bez mobilu Shutterstock
Jak postupuje čas, býváme my lidé závislí na jiných věcech. Dnes jsou to především sociální sítě, internet a počítače. Poradíme, jak se chránit a jak chránit i své děti.

Trendem dneška je být neustále online a odpovídat na nejrůznějších chatovacích aplikacích. Projevovat souhlas či nesouhlas s online vyslovenými názory a hrát hry, kdy protihráčem už dávno nemusí být jen počítač, ale člověk, který sedí za klávesnicí třeba na opačném konci světa. Skrývá se za přezdívkou a komunikuje s vámi pomocí mikrofonu.

Počítačové hry vás nutí ke stále větší aktivitě a výrobci už dávno neprofitují z prodeje CD nebo DVD s hlavním programem, ale z prodeje doplňků, rozšíření, členství v herních klubech a z dalších aktivit.

Plánujte si čas bez internetu

Člověk se může ubránit, pokud získává zážitky také jinde. Plánujte si čas, kdy vy sami i celá rodina budete prožívat něco autentického a silného, co vám žádná aplikace neumožní. Proč poslouchat písničky z chraplavých sluchátek, když můžete jít na opravdový koncert? Proč si hrát s postavičkami ve hře, když můžete vy sami hrát – třeba fotbal, florbal, hokej nebo s malými dětmi na schovávanou. V dnešní době musí jít o vědomé rozhodnutí nebýt online, nehrát, dělat něco jiného, něco, co má smysl a co nás rozvíjí a činí nezávislými.

Omezujte svůj čas na síti

Je jasné, že nelze každý den podnikat výlety a celodenní aktivity s rodinou. Každý den si lze vědomě omezit čas, kdy nebudu využívat sociální sítě a budu se věnovat něčemu jinému. Pro děti můžeme nastavit různé rodičovské kontroly a omezovače času. Pro sebe musíme použít rozhodnutí vlastního rozumu. Také je třeba si uvědomit, že děti kopírují reakce rodičů a pokud rodič neustále píše na klávesnici počítače nebo mobilu, bude dítě dělat totéž.

Hrajte si a relaxujte

Využijte svou přirozenou touhu po odpočinku a zábavě zdravým způsobem. Pozvěte sousedy a hrajte karty, společenské hry a povídejte si. Sportujte a přiberte k tomu i své ratolesti. Choďte si zaplavat, jezděte na kole, dělejte cokoliv přirozeného, kde není třeba mít sluchátka v uších a mobil v ruce.

Vracejte se ke čtení knih

Mnoho lidí přestalo číst. Důvodem je nedostatek času. Mají jakoby načteno mnoho, jenže jde o čtení různých nesmyslných výroků na internetu. Uvědomte si, jak málo můžete z internetových diskusí načerpat a raději si přečtěte dobrou knížku se silným příběhem, s hlubokými myšlenkami. Vrhněte se do podstatně zdravějšího virtuálního světa. Čtěte vhodné knihy i svým dětem. Dodnes je fascinující, když můžeme společně sledovat osud trosečníků na ostrově nebo přechod vysokého pohoří či další příběhy z dětské literatury.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...