Jak chránit sebe i děti před závislostí na internetu

Už ani přestávku na kávu nezvládneme bez mobilu
 Zdraví 
11. dubna 2017 11:30 / Shutterstock
  4   0
Jak postupuje čas, býváme my lidé závislí na jiných věcech. Dnes jsou to především sociální sítě, internet a počítače. Poradíme, jak se chránit a jak chránit i své děti.

Trendem dneška je být neustále online a odpovídat na nejrůznějších chatovacích aplikacích. Projevovat souhlas či nesouhlas s online vyslovenými názory a hrát hry, kdy protihráčem už dávno nemusí být jen počítač, ale člověk, který sedí za klávesnicí třeba na opačném konci světa. Skrývá se za přezdívkou a komunikuje s vámi pomocí mikrofonu.

Počítačové hry vás nutí ke stále větší aktivitě a výrobci už dávno neprofitují z prodeje CD nebo DVD s hlavním programem, ale z prodeje doplňků, rozšíření, členství v herních klubech a z dalších aktivit.

Plánujte si čas bez internetu

Člověk se může ubránit, pokud získává zážitky také jinde. Plánujte si čas, kdy vy sami i celá rodina budete prožívat něco autentického a silného, co vám žádná aplikace neumožní. Proč poslouchat písničky z chraplavých sluchátek, když můžete jít na opravdový koncert? Proč si hrát s postavičkami ve hře, když můžete vy sami hrát – třeba fotbal, florbal, hokej nebo s malými dětmi na schovávanou. V dnešní době musí jít o vědomé rozhodnutí nebýt online, nehrát, dělat něco jiného, něco, co má smysl a co nás rozvíjí a činí nezávislými.

Omezujte svůj čas na síti

Je jasné, že nelze každý den podnikat výlety a celodenní aktivity s rodinou. Každý den si lze vědomě omezit čas, kdy nebudu využívat sociální sítě a budu se věnovat něčemu jinému. Pro děti můžeme nastavit různé rodičovské kontroly a omezovače času. Pro sebe musíme použít rozhodnutí vlastního rozumu. Také je třeba si uvědomit, že děti kopírují reakce rodičů a pokud rodič neustále píše na klávesnici počítače nebo mobilu, bude dítě dělat totéž.

Hrajte si a relaxujte

Využijte svou přirozenou touhu po odpočinku a zábavě zdravým způsobem. Pozvěte sousedy a hrajte karty, společenské hry a povídejte si. Sportujte a přiberte k tomu i své ratolesti. Choďte si zaplavat, jezděte na kole, dělejte cokoliv přirozeného, kde není třeba mít sluchátka v uších a mobil v ruce.

Vracejte se ke čtení knih

Mnoho lidí přestalo číst. Důvodem je nedostatek času. Mají jakoby načteno mnoho, jenže jde o čtení různých nesmyslných výroků na internetu. Uvědomte si, jak málo můžete z internetových diskusí načerpat a raději si přečtěte dobrou knížku se silným příběhem, s hlubokými myšlenkami. Vrhněte se do podstatně zdravějšího virtuálního světa. Čtěte vhodné knihy i svým dětem. Dodnes je fascinující, když můžeme společně sledovat osud trosečníků na ostrově nebo přechod vysokého pohoří či další příběhy z dětské literatury.

Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Znáte černý česnek? Jeho účinky na vaše zdraví vás ohromí
Znáte léčivé účinky mrkvové šťávy?
Neodolatelná chuť na některé potraviny může být předzvěstí nemoci
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zájezd do Londýna pro děti: Zažijte na vlastní kůži čarodějnickou školu Harryho Pottera

Zprávy

Přidávat se nebude. Státní zaměstnanci nemůžou počítat s dalším plošným navýšením platů

Bydlení

Co dělat, aby vám dřevěná terasa nezplesnivěla