Neobvyklé využití bazalky

 Zdraví 
06. dubna 2017 11:08 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Bazalka není jen koření. Je to silný lék! Shutterstock
Bazalka vonná je oblíbené koření, které nesmí chybět v jídlech, kde se používají rajčata. Víte ale, jaké úžasné účinky má bazalka na naše tělo? Čtěte dál.

Deprese a stres

Bazalka má schopnost působit pozitivně na naše tělo i psychiku. Zajímavých účinků proto dosahuje bazalka u osob, které trpí depresemi. Je to přírodní a naprosto šetrné antidepresivum. Můžete ho využít i když jste v napětí, když máte v práci či ve škole stres. Bazalka uvolňuje, zmírňuje křeče a přináší pohodu a klid.

Trávení

Bazalka je výbornou bylinou na trávicí obtíže. Usnadňuje trávení a brání plynatosti. Zrychluje metabolismus, takže se výborně hodí pro ty, kdo potřebují zhubnout. Umožňuje totiž lepší odbourávání tuků.

Astma a průdušky

Pokud trpíte průduškovým astmatem nebo máte akutní zánět průdušek, bazalka vám pomůže. Zlepšuje odkašlávání a svou schopností uvolňovat křeče uleví astmatikům od potíží.

Afrodiziakum

Bazalka působí dokonce jako mírné afrodiziakum. Asi nenahradí viagru, ale rozhodně není nebezpečná. Bazalka působí právě tím, že navozuje klid a pohodu, a to jsou přesně ty chvíle, kdy člověk může dostat chuť i na sex. Bazalka působí příznivě také na močové ústrojí.

Vypadávání vlasů

Bazalku můžeme používat i zevně. Například při problémech s vlasy, kdy vlažný nálev vtíráme do pokožky hlavy.

Afty a záněty

Nálev z bazalky můžeme použít k výplachům ústní dutiny. Léčí se tak afty. Případně můžeme stejným nálevem kloktat při zánětech v krku. Do nálevu lze namočit kousek gázy a přikládat na místa opruzenin nebo špatně se hojících ran na těle.

Příprava nálevu a použití

Pro léčebné účinky nám samozřejmě nestačí dávkování, které používáme do jídla. Připravujeme si proto nálev z jedné lžičky sušené bazalky zalitý asi čtvrt litrem vařící vody. Louhujeme zhruba 15 minut, pak scedíme. Pro vnitřní užití pijeme tento nálev dvakrát denně. Stejný nálev používáme i na vnější užití, na obklady, kloktání a jako vlasovou vodu. Můžeme použít i bazalku čerstvou. Ta je vhodnější přímo do pokrmů, neboť má výraznější aroma. Pokud si chceme bazalku nasušit pro další použití, je třeba ji sušit velmi opatrně, protože nesnáší vyšší teploty. Nejlepší je sušení do 35 stupňů ve stínu.

Pro koho léčba bazalkou není vhodná

Bazalka se pro své účinky nedoporučuje ve formě pití nálevů v prvních čtyřech měsících těhotenství, při kojení a pro malé děti. Někdy ale působí pozitivně na tvorbu mateřského mléka. O využití bazalky v těchto případech se proto raději poraďte s lékařem.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech