Jak bleskově vyleštit šperk

 Móda 
04. dubna 2017 15:17 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Aby šperky zůstaly jako nové, je potřeba o ně dobře pečovat. Shutterstock
Péče odborníka je nenahraditelná, máte-li ale večer párty a potřebujete se blýsknout, máme pro Vás pár domácích rad.

Šperky z drahých kovů i bižuterie jsou nezbytné módní doplňky, které nesmí chybět ve výbavě žádné ženy. Ale pozor, aby zůstaly stále krásné a jako nové, je třeba o ně pravidelně pečovat.

Bižuterie

Stačí jemný hadřík. Voda bižuterii škodí, takže ji čistěte nasucho. Před koupáním i při mytí nádobí ji sundávejte.

Stříbro

Stříbro nikdy neskladujte spolu s bižuterií, udělají se na něm matné zelené skvrny, které jdou velmi špatně vyčistit. Také je lepší stříbro skladovat v papírových sáčcích než v těch igelitových, zůstane pak déle lesklé. Pokud je potřebujete rychle vyčistit, a nemáte v dosahu zlatníka, zachrání Vás obyčejná zubní pasta a kartáček. V drogerii prodávají čističe stříbra, ale ty fungují spíš na kvalitní šperky nebo na starý servis. Po čištění vždy oplachněte šperk vodou a vysušte fénem. Metoda našich babiček zní: Do kastrůlku nasypte prášek do pečiva, přidejte kousek hliníku (stará lžička nebo kousek alobalu) a zalijte horkou vodou. Nechte všechno včetně šperků krátce projít varem a pak už jen přeleštěte.

Perly

Můžete je otřít jemným hadříkem namočeným v čisté vodě, rozhodně nepoužívejte jar ani jiné chemikálie. Jestli se jedná o falešné perly, při každém čištění riskujete, že se slabá vrchní vrstve sloupne - a s tím už se nedá nic dělat. Postup čištění je stejný jako u pravých perel. 

Ušlechtilá ocel

Mnohem výhodnější než bižuterie je chirurgická ocel. Je tvrdší, lesklá, nematní a je i cenově dostupná. Čištění je jednoduché a praktické jako ta ocel: jednou za dva roky ji doneste zlatníkovi na ultrazvuk. 

Brilianty

Briliantové šperky vydrhněte kartáčkem na zuby s jarovou vodou. Brilianty jsou velmi tvrdé a jsou obvykle dobře zasazené, takže kartáčkem můžete klidně malinko přitlačit. Jednou za dva roky je vhodné šperk nechat vyčistit u zlatníka. 

Korál

Přírodní šperky z moře jsou krásné, ale na vzduchu jim to nesvědčí. Zkuste je oživit kapkou olivového oleje. Kápněte si jej do dlaní a šperk promněte. Korál olej nasákne, a získá tak znovu na lesku a kráse. 

Zlato

Se zlatem si doma neporadíte, to si žádá odborníka. Ruční leštění je efektivnější než ultrazvuk, který Vám nejspíš zlatník nabídne jako první. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve