Jak bleskově vyleštit šperk

Aby šperky zůstaly jako nové, je potřeba o ně dobře pečovat.
 Móda 
04. dubna 2017 15:17 / Shutterstock
  3   0
Péče odborníka je nenahraditelná, máte-li ale večer párty a potřebujete se blýsknout, máme pro Vás pár domácích rad.

Šperky z drahých kovů i bižuterie jsou nezbytné módní doplňky, které nesmí chybět ve výbavě žádné ženy. Ale pozor, aby zůstaly stále krásné a jako nové, je třeba o ně pravidelně pečovat.

Bižuterie

Stačí jemný hadřík. Voda bižuterii škodí, takže ji čistěte nasucho. Před koupáním i při mytí nádobí ji sundávejte.

Stříbro

Stříbro nikdy neskladujte spolu s bižuterií, udělají se na něm matné zelené skvrny, které jdou velmi špatně vyčistit. Také je lepší stříbro skladovat v papírových sáčcích než v těch igelitových, zůstane pak déle lesklé. Pokud je potřebujete rychle vyčistit, a nemáte v dosahu zlatníka, zachrání Vás obyčejná zubní pasta a kartáček. V drogerii prodávají čističe stříbra, ale ty fungují spíš na kvalitní šperky nebo na starý servis. Po čištění vždy oplachněte šperk vodou a vysušte fénem. Metoda našich babiček zní: Do kastrůlku nasypte prášek do pečiva, přidejte kousek hliníku (stará lžička nebo kousek alobalu) a zalijte horkou vodou. Nechte všechno včetně šperků krátce projít varem a pak už jen přeleštěte.

Perly

Můžete je otřít jemným hadříkem namočeným v čisté vodě, rozhodně nepoužívejte jar ani jiné chemikálie. Jestli se jedná o falešné perly, při každém čištění riskujete, že se slabá vrchní vrstve sloupne - a s tím už se nedá nic dělat. Postup čištění je stejný jako u pravých perel. 

Ušlechtilá ocel

Mnohem výhodnější než bižuterie je chirurgická ocel. Je tvrdší, lesklá, nematní a je i cenově dostupná. Čištění je jednoduché a praktické jako ta ocel: jednou za dva roky ji doneste zlatníkovi na ultrazvuk. 

Brilianty

Briliantové šperky vydrhněte kartáčkem na zuby s jarovou vodou. Brilianty jsou velmi tvrdé a jsou obvykle dobře zasazené, takže kartáčkem můžete klidně malinko přitlačit. Jednou za dva roky je vhodné šperk nechat vyčistit u zlatníka. 

Korál

Přírodní šperky z moře jsou krásné, ale na vzduchu jim to nesvědčí. Zkuste je oživit kapkou olivového oleje. Kápněte si jej do dlaní a šperk promněte. Korál olej nasákne, a získá tak znovu na lesku a kráse. 

Zlato

Se zlatem si doma neporadíte, to si žádá odborníka. Ruční leštění je efektivnější než ultrazvuk, který Vám nejspíš zlatník nabídne jako první. 

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vánoce ve světě. Adventní zvyky, které vás možná překvapí

Dům a zahrada

Naučte se pěstovat brambořík tak, aby vám vydržel déle než jen jednu zimu

Bydlení

Jak vyhnat rybenky z bytu. Pomohou obyčejné i neobyčejné domácí suroviny

Zavřít reklamu