Máte hrůzu z jojo efektu? Nový výzkum ukázal, že nemusíte

 Zdraví 
05. dubna 2017 06:55 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dlouhodobá obezita je daleko horší než obávaný jojo efekt  Shutterstock
Zhubnout 10 kilo za 5 dní může být pro mnohé lákavé. Po štíhlém těle touží téměř každý, o to více, pokud jej může získat téměř za okamžik.

Je však jasné, že rychlé hubnutí a následný jojo efekt našemu zdraví moc neprospívá. Nejnovější výzkum však zjistil, že obávaný jojo efekt není takovou tragédií, jak si mnozí myslí.

Podle amerických vědců je třeba podívat se na jojo efekt z té světlé stránky. Odborníci se shodují na tom, že jojo diety jsou zdravější než celoživotní obezita. Jde o poměrně překvapivé tvrzení, neboť dosud byly prezentovány jejich negativní účinky na lidské tělo. Vědci se ve své studii opírají o pokusy na laboratorních myších. Střídavě jim byla podávána po celý život nízkotučná strava a naopak jídla s vysokým obsahem tuku. Tyto fáze trvaly vždy čtyři týdny. Zdravotní parametry zvířat neustále kolísaly.

Když si myši pochutnávaly na mastnějších jídlech, byly tlustší. Hladina cukru a cholesterolu v krvi byla zvýšena. Zvyšovalo se i riziko vzniku nádorových onemocnění. Když byly myši ve fázi, kdy měly méně jídla, zmíněné hodnoty se jim výrazně zlepšily.

Nejzajímavější na celém výzkumu bylo, že myši s jojo efektem žily téměř stejně dlouho jako skupina zvířat jen s nízkotučnou stravou. Třetí skupina, ve které byly myši s příjmem vysoce kalorické potravy, byla obézní a dožila se o třetinu méně.

Pokud chce člověk zdravě zhubnout, jojo efekt nic neřeší. Na druhou stranu, pokud je obézní a rychle ztratí kila na nějaký čas, odrazí se to na jeho zdraví v podobě lepší látkové výměny a metabolismu. Dlouhodobá a trvalá obezita má přímo devastační účinky na lidské tělo, proto částečně pomůže i dieta, při které zhubnete i jen krátkodobě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve