Netradiční využití máty

 Zdraví 
09. dubna 2017 11:15 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Máta má skvělé účinky. Pěstujte ji i doma. Shutterstock
Máta je známá bylina, kterou používáme při zažívacích obtížích a při výrobě nápojů. Víte však, že její využití je mnohem širší? Podrobnosti jsou v dalším textu.

Trávicí obtíže

Máta zklidňuje celou škálu trávicích potíží. Pomáhá žaludku vylučovat trávicí enzymy, působí proti nadýmání a dokonce dokáže odstranit syndrom dráždivého tračníku. Tím může zásadně zlepšit kvalitu našeho života. Už samotná vůně máty stačí na zahnání nevolností, a to i těch, které nejsou způsobené přímo jídlem, ale i těch cestovních.

Astma a dýchání

Méně se ví, že máta má schopnost uvolňovat dýchací cesty. Výborně pomáhá astmatikům i při běžném nachlazení a zánětech průdušek. Pro toto využití je nejlepší mátu inhalovat. Několik lístků zalít vařící vodou a vdechovat uvolněné páry. Postačí ale i pití mátového čaje.

Ústní hygiena

Máta má antiseptické účinky. Pomáhá odstraňovat bakterie v ústech. V kombinaci se svou vůní je výborným prostředkem proti zápachu z úst. Můžete si pomocí máty nahradit různé žvýkačky a pastilky. Stačí v případě potřeby sežvýkat mátový lístek.

Kožní problémy

Antiseptické účinky máty nemusíte využívat jen v ústech, ale můžete pomocí máty úspěšně omezit akné či jiné potíže na kůži. Máta omezí i svědění po poštípání hmyzem.

Alergie

Pomocí výtažků z máty můžete omezit i své alergické reakce. Tyto účinné látky z byliny omezují histamin. Působí jako přírodní antihistaminika, což je přesně to, co každý alergik potřebuje.

Bolesti

Máta zmírňuje bolesti v různých částech těla. Hodí se i na bolesti svalů a menstruační bolesti. Při bolestech hlavy stačí potřít čelo a spánky mátovým olejem.

Psychika

Máta má pozitivní účinky na naši psychiku. Snižuje stres, odstraňuje nervozitu. Tyto účinky nastupují při jakémkoli užívání máty. Naše tělo reaguje na vypitý šálek odvaru stejně jako na vůni mátového oleje. Existují výzkumy, které mluví o prospěšnosti máty na naši paměť a schopnost úsudku.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí