Jak vyzrát na alergie přírodní cestou

Alergie mají různé projevy a příčiny
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
03. června 2021 13:16 / Instory
  0   0
Různé alergie trápí stále více lidí. Je proto dobré vědět, že můžete léčbu podpořit i sami svým aktivním přístupem. Máme další informace.

Alergie jsou přehnané reakce organismu na vnější podněty. Nemusíte ale jen pasivně polykat prášky. Je možné se pokusit alergiím čelit.

Příčiny alergií

Důvodů, proč někdo trpí alergií či alergiemi, je mnoho. V mnoha případech hraje roli dědičnost. Je-li rodič alergik, má dítě zhruba 33% pravděpodobnost, že bude mít také alergii. Jestliže jsou alergiky oba rodiče, je pravděpodobnost až 70%. Na druhou stranu ovšem platí, že se alergie rozvinout nemusí. Dědičnost přináší spíš jakousi náchylnost a dispozici. K rozvoji alergie dojde při určité infekci, zátěžové situaci, při pobytu v prostředí, které je plné alergenů nebo naopak v prostředí, které je přehnaně sterilní.

Významnou roli při alergiích hraje imunitní systém. Ten je totiž zodpovědný za vyhodnocení případného alergenu. Jestliže jej vyhodnotí jako neškodný, je vše v pořádku. Při opačném výsledku hodnocení následuje různě bouřlivá reakce, která může být až život ohrožující. Imunita ale souvisí s fungováním střev a jater. Takže se zde otevírá prostor pro vlastní aktivitu.

Doporučení

Základní způsob, který může v mnoha případech pomoci, je omezit kontakt s alergenem. Jestliže je vaším problémem jasně definovaná látka, lze se obvykle kontaktu vyhnout nebo jej alespoň omezit. Při alergii na zvířecí srst si nepořizujeme domácí zvířata. Při alergii na prach zrušíme koberce, pořídíme čističku vzduchu a budeme často vysávat a vytírat. Jestliže jste alergičtí na ořechy, nebudete je jíst.

Méně se ale ví, že určité vzorce chování mohou různé alergie podporovat. Naše střeva obvykle negativně reagují na obsah lepku v potravě, a to i u těch osob, které nemají přímo celiakii. Také mléko nebývá zcela tolerováno a ke škodě je nám i přemíra cukru. Odtud informace, že mléko a sladké pečivo extrémně zahleňují. Střevní mikroflóra pochopitelně dostává zabrat při léčbě antibiotiky nebo při nadměrné konzumaci alkoholu. Hodí se proto volit vhodná probiotika, která stav napravují. Zajímat se můžete i o ta přírodní, jak jsme psali zde.

Byliny a houby

Do boje s alergií můžeme nasadit i různé bylinky a léčivé houby. Na kožní a průduškové alergie zkuste tinkturu z žampionu mandlového. Pupeny černého rybízu zase působí jako přírodní kortikoidy a snižují zánět v těle a omezují alergické reakce. Výtečná je ale i kopřiva, jejíž účinek je opravdu silný, a přitom je dostupná pro kohokoliv. Výborná je v kombinaci s dalšími bylinami. Zajímat byste se proto měli také o měsíček, kalinu tušalaj, borůvku či světlík. U alergií v horních cestách dýchacích stojí za vyzkoušení grepový či diviznový olej. Používá se na ošetření sliznice nosu.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Esenciální oleje dělají prokazatelně dobře i našim psům. Pomohou s úzkostí, parazity i chutí k jídlu

Bydlení

Jak se postarat o rostliny na zahradě předtím, než vyrazíte na dovolenou

Zavřít reklamu