Vyberte ty správné boty na podpatku

 Krása 
06. dubna 2017 21:55 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Boty na vysokých podpatcích mohou být i pohodlné, stačí je správně vybrat Shutterstock
Ačkoli boty na podpatku vypadají sexy a krásně prodlužují siluetu, ne každá žena má odvahu si je obout, natož v nich chodit. Obzvlášť ve městě, kde čekají nástrahy například v podobě dlažebních kostek.

Ženy si vysokými jehlovými podpatky často zvedají sebevědomí. Cítí se přitažlivější, sebevědomější a více sexy. 

Materiál 

Nedá se nic dělat, kvalitní boty musí být z kůže. Žádná bota není šitá přesně vám na míru, teprve nošením se lehce dotvaruje. A botu ze syntetiky (pokud to nebude speciální kvalitní syntetika, která pak ovšem vyjde dráž než kůže) neprošlápnete. Naprosto nezbytný je měkký a pohodlný materiál u páskové obuvi. Pásky, včetně toho na patě, nesmí dřít. Jestli nemáte peníze na kožené boty, radši si nekupujte žádné a šetřete. Je až s podivem, kolik tvrdých, nepružných a neprodyšných bot se (nejen) u nás prodává a nosí.

Výška podpatku

Vybírejte podle vlastních schopností. Tím nemyslím zůstat nadosmrti u centimetrového špalíku, ale neškrábat se ze čtyř centimetrů hned na čtrnáct. Ultravysoký podpatek, na kterém se nikdy nenaučíte normálně chodit, poznáte podle pokrčení kolen. Pokud vás obuté boty nutí pokrčit nohy v kolenou, je podpatek moc vysoký. 

Vzdálenost mezi špičkou a podpatkem

Podpatek by neměl být "podražený", aby předbíhal těžiště, protože se pak při chůzi budete kácet dozadu a nepřiměřeně namáhat nohy. Úplně ideální není ani naopak velká vzdálenost špičkou a podpatkem, i v takových botách musí noha při každém kroku hledat oporu někde úplně jinde, než by chtěla.

Šířka a délka špičky

Prstům musí být v botě dobře. Špička je nesmí tlačit ze stran k sobě, ale nesmí být ani tak krátká, že mají prsty tendenci se krčit. A pozor, nesmí být ani moc nízká a tlačit na prsty shora, potom si koledujete o zarostlé nehty. To se týká především balerínek a jiných plochých bot. Prostě špička musí být dobrá ze všech stran! Jestliže máte pocit, že to vyřazuje z výběru prakticky všechny špičaté lodičky, máte pravdu. Takové boty jsou vhodné jen na občasné nošení. U páskových bot platí, že pásky se nesmějí zařezávat tak, aby mezi nimi noha "vytékala". Za to někdy můžou těsné boty, jindy buclaté nožky, každopádně končí to vždycky stejně: spoustou puchýřů a při vytrvalém nošení i tvorbou mozolů, křivými prsty a v krajním případě kostními výrůstky.

Nártová část

"Dekolt"  boty musí být tak akorát. Bota se nesmí zařezávat a odírat nohu. U kožených bot (kožených z obou stran - pozor na boty, které mají vrchní část svršku koženou a podšívku syntetickou - jsou sice měkčí než čistě syntetické boty, ale prošlapávají se hůř než kožené) může být nárt trochu těsný, protože botu lze povolit pomocí vytahovacího spreje. (Buď se bota nastříká a vytahuje přímo rukama, nebo se do ní po nastříkání obujete v tlustší ponožce.) Syntetické boty, které řežou do nártu, si za žádnou cenu nekupujte - dá se v nich vydržet akorát těch pár kroků v prodejně!

Pata

Zdá se vám, že po vyloučení bot nesplňujících předchozí body už v obchodech nic nezbylo? A to ještě není všechno. Pozor na patní část obuvi, ta nesmí být ani nízká a volná (noha by vypadávala) - i když to se dá v lehčích případech napravit vložením silikonové patičky, která zároveň zabrání odírání nohy -, ani těsná nebo moc vysoká. U kožené boty opět může být trochu těsnější, protože se to prošlápne.

Tloušťka podrážky

Čím tenčí je podrážka ve špičce, tím dřív vás začne bolet přední část chodidla. Čím vyšší podpatek, tím důležitější je tloušťka a pohodlnost podrážky... Pohodlí se dá zlepšit vložením kožené půlstélky nebo silikonového polštářku, to pak ovšem bota musí být tak prostorná, aby se to tam vešlo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej