Jak rychle a bezpečně vytáhnout klíště?

 Ostatní 
09. dubna 2017 07:07 / Jitka Jahodová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Klíšťová sezóna začíná Shutterstock
Klíšťata jsou nepříjemní paraziti, jejichž kousnutí může být člověku velmi nebezpečné. Proto, pokud se klíště dostane na vaši pokožku, je důležité ho správně a hlavně rychle odstranit.

Klíšťata se nacházejí především v lesích, na loukách, ale i v městských parcích. Dávno neplatí mýtus, že je najdete ve stromech. Nejvíce jich žije v trávě a na keřích do výšky jednoho metru. Vylézají, když se teplota vyšplhá nad 7 stupňů a v přírodě jsou od dubna až do listopadu. Aktivní jsou právě v tomto období. Stačí jen krátká procházka v lese a domů si můžete odnést nepříjemného návštěvníka přisátého na kůži.

Co když už ale k přisátí klíštěte dojde? Nejdůležitější zásadou je odstranit klíště co nejdříve, což znamená i co nejdříve ho najít. Pravidelná pečlivá prohlídka celého těla po návratu z přírody, či jen zahrady, by měla být samozřejmostí.

Přisáté klíště a jeho okolí je vhodné před jeho odstraňováním vydezinfikovat, klíště následně uchopit (ideálně speciální pinzetou) co nejblíže kůže a jemnými kývavými nebo krouživými pohyby odstranit (na směru nezáleží).

Vytahování klíšťat vám mohou usnadnit i různé speciální přípravky k tomuto účelu určené, které klíště znehybní, usnadní tak jeho vyndání a zároveň ranku dezinfikují. Přípravky jsou dodávány v balení jejichž součástí bývají i speciální pinzety na klíšťata.

Po odstranění klíštěte pečlivě zkontrolujte, zda jste ho odstranili skutečně celé! Místo poté důkladně vydezinfikujte. Můžete použít i antibiotickou mast, tak se vám rána lépe zahojí.

Jak zjistíte, že máte klíště stále v pokožce?

Některá klíšťata jsou velmi malá, proto je obtížné zjistit, zda jste ho opravdu odstranili celé včetně hlavy. Pokud však nevidíte žádné zjevné části klíštěte, pravděpodobně jste ho odstranili celé. V každém případě si dejte pozor na příznaky kožní infekce, pokud nějaké pocítíte, znamená to, že jste klíště celé nevytáhli.

Jaké jsou příznaky infekce?

Bolest, otok a zarudnutí pokožky v okolí kousnutí klíštětem.
Červené pruhy na pokožce.
Horečka nebo zimnice.

Pamatujte, že příznaky infekce se mohou projevit až po nějakém čase. Pokud tedy dostanete následně po kousnutí klíštětem vyrážky, bolest hlavy nebo kloubů, horečku, nebo příznaky podobné chřipce, vyhledejte co nejrychleji lékaře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím