Kousání nehtů je nemoc, ne zlozvyk! Nepomůže tudíž pepř, ale psycholog

 Děti 
27. května 2017 09:47 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Kousání nehtů má zdravotní i společenské dopady. Pinterest
Často se setkáváme s názorem, že kousání nehtů je stejný zlozvyk jako třeba kouření. To ovšem není pravda, protože na rozdíl od kouření se kousání nehtů neděje vědomě. Ten, kdo si kouše nehty o tom v danou chvíli často vůbec neví a zjistí to, až když po chvíli sám sebe načapá. Příčinou pak není závislost, ale jedná se o psychický problém.

Podrobte dítě zkoušce

Pokud si vaše dítě kouše nehty, můžete nejprve vyzkoušet klasické metody, abyste zjistili, zda se u něj jedná o zlozvyk, nebo vážný psychický problém. Zkuste dítěti posypat nehty pepřem, nalakovat hořkým lakem, plácnout přes ruce, stříhat nehty co nejvíce, dávat mu rukavice, zalepit nehty náplastí.

Pokud se však u vašeho dítěte nejedná o zlozvyk, těmito metodami mu jen krátkodobě zabráníte si nehty okusovat, ale příčiny jej nezbavíte. Jedná se totiž o psychický projev nějakého problému.

Když je problém v psychice

Jako příčina kousání nehtů se většinou uvádí úzkost, vztek, nízká sebedůvěra, stres nebo prožité trauma. Proto ve většině případů nezabírá jiná metoda než léčba u psychologa, který na základě několika sezení zjistí, kde je problém a pomůže vašemu dítěti jej vnitřně vyřešit.

Kousání nehtů se netoleruje

Pokud budete kousání nehtů u svého dítěte přehlížet, může si ho přenést dokonce i do dospělosti, kdy už je odvykání mnohem náročnější. Dospělí lidé se pak za své nehty stydí a své prsty schovávají, což může mít vliv i na jejich společenský život a sebevědomí.

Zdravotní problémy

Okusování nehtů je ale také zdravotním problémem. Představte si, na co všechno vaše dítě za den sáhne. A jelikož ho nemůžete celý den, když jste v zaměstnání, kontrolovat, nemůžete uhlídat, aby si vždy mylo ruce. Bakterie, které má dítě na rukou se mu při okusování nehtů a kůžičky dostávají přímo na sliznici v ústech a v nejhorším případě může chytit i opravdu nebezpečnou nemoc.

Nehet, který si dítě okusuje, je kvůli poškození mnohem náchylnější k plísním. Kousání ale poškozuje i zubní sklovinu, která se může díky okusování nepřirozeně tvrdého materiálu zničit a vytvořit vstupní bránu pro vznik kazu. Dítě okusováním nehtů riskuje i poranění dásní.

Co se týče samotných nehtů, tak častým a opakovaným okusováním dochází i k nevratné změně jejich tvaru.

Okusuje si vaše dítě nehty? Jak to řešíte? Navštívili jste psychologa? Co vám poradil?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve