Co byste měli vědět, než vyjedete s rodinou na exotickou dovolenou

 Ostatní 
24. května 2017 10:53 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kromě věcí na obrázku je třeba mít dobrou lékárničku a hlavně rozum. Shutterstock
Pokud jste zkušení cestovatelé, nebude pro vás výjezd do zahraničí problém. Mnoho lidí se však vydává po létech prožitých na vlídném Jadranu jinam a třeba i s dětmi. Tady může nastat velký problém.

Je třeba si uvědomit, že jakmile opouštíme oblast Evropy, která je nám kulturně ale i z hlediska různých životních rizik blízká, vystavujeme se určitému nebezpečí, které sice může stát za to, ale je třeba se na něho dobře připravit. A jestliže k této své cestovatelské aktivitě přibereme i děti, aby měly velký zážitek, musíme udělat všechno proto, aby se z dovolené nestala noční můra. Na co tedy určitě nezapomenout?

1.       Pečlivě si zjistěte informace o dané zemi, o zvycích, o tom co se smí a co je naopak naprosto nepřijatelné. Zásadně neprovokujte, nepřekračujte zavedené zvyklosti. Spíš se snažte vždy ukazovat, že místní kulturu respektujete. Totéž vysvětlete i dětem.

2.       Mějte přehled o různých zákeřných nemocích, které se v dané zemi vyskytují. Povinná očkování jsou samozřejmostí. Zvažte i některá dodatečná očkování podle lokality, kde se budete pohybovat. Nedotýkejte se zbytečně zvířat.

3.       Zásadně nejezte a nepijte cokoliv, co vám někde třeba i v restauraci nabídnou. Podle místní situace preferujte jídlo tepelně upravované, ovoce a zeleninu, které je možno oloupat a zejména balenou vodu. Pokud si koupíte zmrzlinu, měla by být také balená. S těmito výdaji počítejte v rozpočtu na dovolenou, abyste nebyli překvapeni, že kvalitní pitná voda je často dražší, než různé místní speciality podávané na ulici.

4.       Mějte s sebou dobře vybavenou lékárničku. Měla by obsahovat dostatečné množství léků proti horečce pro všechny účastníky vaší výpravy. Neměly by chybět léky proti průjmu a nevolnosti opět v dostatečném množství a pro věkové kategorie, které na akci jedou. Dále určitě zařaďte lék na tlumení alergických reakcí, protože v neznámém prostředí se může objevit problém, se kterým ani nepočítáte. Vezměte si kvalitní dezinfekční prostředek na různé oděrky, řezné rány a škrábance. Nesmí chybět dostatek náplastí, obinadel, a pokud máte možnost, nechte si na cestu předepsat i antibiotickou mast na závažnější poranění. Šikovná bude i mast proti svědění pokožky, repelent a vedle krému na opalování i krém na spáleniny. Hodí se dezinfekční roztok na ruce. Předjímejte možný výskyt běžných nemocí jako je nachlazení, kašel, rýma. V zahraničí si mnoho léků obvykle nekoupíte, zvlášť pokud budete v nějaké vzdálenější zemi. Překontrolujte také vámi pravidelně užívané léky, zda jich máte dostatečné množství.

5.       Při cestování s dětmi myslete na jejich pohodu. Let letadlem jim může přivodit problémy s bolestmi uší, které lze částečně eliminovat cucáním bonbónů, žvýkáním nebo u malých dětí kontaktem, chováním v náručí nebo kojením. Dětem vezměte oblíbené hračky. Malé děti mohou reagovat nespavostí na přelet do jiného časového pásma. Respektujte jejich stav, umožněte jim odpočinek i přes den. Ne dlouhý, aby se přizpůsobily nové situaci, ale přece jen výrazný. Možná vás to omezí ve vašich aktivitách, ale je třeba s tím počítat.

6.       Sjednejte si pojištění pro zemi a situace, ve kterých se budete nacházet. Dobře si uložte kontaktní číslo na asistenční službu. Mějte po ruce také kontakty na zastoupení naší republiky v dané zemi.

7.       Osvojte si základní slova a fráze. Domácí na vás budou nahlížet lépe. Smlouvejte s rozumem, nesnažte se místní přechytračit. Nenechte se nalákat k návštěvám neznámé domácnosti, k prohlídce skryté pamětihodnosti či k jízdě mimo město za přírodními skvosty. Často jde jen o způsob jak z vás vylákat peníze. V horším případě můžete skončit tragicky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželský pár rozprodal kvůli rozvodu sbírku umění za neuvěřitelných 21 miliard korun

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Záhadný error na ISS. Helmy astronautů se plní vodou

Zavřít reklamu