Syndrom neklidných nohou patří mezi nejzáhadnější choroby

 Zdraví 
20. května 2017 10:20 / Kateřina Kofroňová
  26
📷
4 fotografie v galerii
Nepříjemné pulzování, tahání a mravenčení jsou typickými příznaky. Shutterstock
Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity v nohou a rovněž nepřekonatelným nutkáním nohama pohybovat. Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu.

Nejste si jisti, jestli se vás onemocnění týká? Pokud ano, rozhodně si toho nemůžete nevšimnout. Jakmile se v klidu a v teple posadíte, vaše nohy sebou totiž začnou škubat, klepat a máte pocit, jakoby jimi procházel elektrický proud.

Příčina

Co syndrom neklidných nohou způsobuje je velkou neznámou. Předpokládá se však, že onemocnění je z části dědičné. V případě, že jím trpěla matka nebo otec, lze očekávat, že syndromem onemocní každé druhé dítě.

Často se také vyskytuje ve spojitosti s některým nemocemi, jako jsou například selhání ledvin, chudokrevnost, onemocnění kloubů či cukrovka. Úspěšná léčba těchto onemocnění často vede k tomu, že příznaky syndromu neklidných nohou ustoupí. Onemocnění je často spojováno i s Parkinsonovou chorobou.

Onemocnění zhoršují také některá léčiva. Patří sem zejména léky proti nevolnosti, léky proti psychotickým onemocněním, antidepresiva a některé léky proti nachlazení a alergiím.

Příčinou může být i těhotenství, zejména poslední trimestr. Ve většině případů ale příznaky onemocnění po porodu odeznívají.

Projevy

Pro syndrom neklidných nohou je charakteristické, že se projevy zhoršují, když pacient leží a odpočívá. Pacienti se syndromem neklidných nohou často své příznaky popisují jako nepříjemné pocity v nohou, které se vyskytují zejména v sedě a v leže a jsou doprovázeny neodolatelným nutkáním s postiženou končetinou pohnout.

Příznaky syndromu neklidných nohou nemají každý den stejnou intenzitu. Jeden den se pacient může cítit naprosto skvěle a druhý den naopak příznaky propuknou v plné síle.

Pacienti s mírnou formou syndromu neklidných nohou mohou trpět jen lehkými problémy, které pociťují zhruba jednou týdně. U středně závažného syndromu neklidných nohou se příznaky objevují jednou až dvakrát za týden a narušují spánek pacienta a do jisté míry i každodenní život. U pacientů s velmi závažnou formou onemocnění se příznaky objevují více než dvakrát týdně a pacient nemůže vést normální život.

Léčba

V případě podezření na onemocnění neváhejte a kontaktujte neurologa. Medicína bohužel ještě není tak daleko, aby vyléčila příčinu onemocnění, ale léky mohou vaše bolesti výrazně snížit. Někdy také může pomoci léčba onemocnění, které mohlo být jednou z vyvolávajících příčin syndromu neklidných nohou.

Kýváním lýtky, stříkáním nohou studenou vodou, ale také pohybem (ohýbání kolen, procházky atd.) se příznaky dají krátkodobě zmírnit. Pomáhá zvýšit přísun železa, kyseliny listové a hořčíku, dodržování pravidelného spánkového režimu nebo používání teplých či studených obkladů.

Syndrom neklidných nohou je v současné době neléčitelným onemocněním. Léčba však dokáže projevy onemocnění zmírnit, minimalizovat bolesti a prodloužit a hlavně zkvalitnit spánek.

A jak se s nepříjemnými pocity v nohou vypořádáváte vy? Máte nějaké vyzkoušené metody, které pomáhají?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky