Zrazuje vás vaše paměť? Důvodů může být hned několik!

 Zdraví 
19. května 2017 11:02 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Problémy s pamětí trpí čím dál tím více mladých lidí. Shutterstock
Nejste schopní vybavit si jméno člověka, který se vám právě představil? Ztráta diáře nebo kalendáře v telefonu by pro vás znamenala naprostý chaos a nevěděli byste, který den máte kam jít? V dnešní společnosti je to úplně normální. Ale proč je tomu tak? A jak to zlepšit?

Nemusíte být v pokročilém důchodu, aby vám nesloužila paměť. Problémy se zapamatováním každodenních událostí má čím dál tím více lidí i v produktivním věku. Občas je na vině špatná soustředěnost, únava a někdy je to stres. Zde je pět nejčastějších důvodů, proč vaše paměť selhává.

Děláte všechno najednou

Každý z nás to zná. Ráno vstát, nasnídat, vyvenčit psa, nakrmit děti, rychle do práce, rychle z práce, večeře, pes, děti, spát. A ráno nanovo. Do toho musíte stihnout naplánovat dovolenou, vymyslet jídelníček na týden, vymyslet dárek babičce k sedmdesátinám, nechat opravit auto, objednat se k zubaři, začít se učit anglicky, přesadit kytky… seznam je nekonečný. Neustále se vám vše točí v hlavě a snažíte se odškrtávat povinnosti, ale stále přibývají nové a nové a vy si pak nezvládáte zapamatovat ani to, kam jste položili mobil.

TIP: Udělejte si seznam. Zní to banálně? Ale není. Vezměte papír a tužku a jednoduše si napište, co všechno chcete udělat, do kdy to chcete udělat a jakmile se vám podaří něco ze seznamu splnit, odškrtněte si to. Splněné úkoly vás budou motivovat k další aktivitě a uvidíte, kolik jste toho už udělali. Navíc nebudete muset mít pořád vše v hlavě a bát se, že na to či ono zapomenete.

Jste ve stresu

Stres je obrovským nepřítelem ve všech ohledech. Ono se vlastně nic ani nemusí dít, ale vy máte pocit, že vám zaručeně musí prasknout hlava. Nejhorší je, když se na něco snažíte soustředit, ale přitom už se dopředu strachujete z toho, co vás čeká zítra, za týden nebo na příští poradě.

TIP: I když se vám zdá, že nestíháte, dejte si pauzu. Stačí čtvrt hodiny. Projděte se kolem baráku, dejte si na balkoně kávu, lehněte si v obýváku na koberec a uklidněte se. Uvidíte, že si alespoň trochu srovnáte myšlenky.

Moderní technologie

Ono je těžké používat mozek na plno, když to v dnešní době vlastně ani není potřeba. A tak jsou občas chytré telefony chytřejší, než vy. Znají všechny kontakty vašich přátel, vědí kdy máte schůzku a kdy jedete s kamarádkou na piknik, kdy má narozeniny váš sourozenec, co koupit k večeři, kdy jde film, který chcete vidět, co si přeje maminka k narozeninám a dokonce si pamatují i hesla k vašim účtům. Vy tudíž paměť vůbec nepotřebujete.

TIP: Zkuste zúžit seznam věcí, které si pamatuje váš telefon a pokuste se si je zapamatovat vy. Postupujte pozvolna jedno po druhém. Nejdříve smažte věci, které nejsou tak podstatné, třeba nákupní seznam. Když nekoupíte úplně všechno, nebude to žádná tragédie a alespoň se pokusíte svou paměť trochu trénovat.

Nedostatek spánku

O dlouhodobé vzpomínky se stará část mozku, která se nazývá prefrontální kůra. Vše, co v průběhu dne zažijete, se ve spánku ukládá právě na toto místo. Pokud máte delší dobu spánku nedostatek, všechny tyto prožitky se vytratí, protože na ukládání nemají ten správný čas.

TIP: Práce je sice důležitá, ale neměla by být důležitější, než vaše zdraví. Dlouhodobá únava neprospívá nikomu, a proto se vyvarujte každodennímu ponocování. Pokud máte čas, dejte si šlofíka klidně po obědě. Někdy stačí dvacet minut a tělo i mysl si odpočine.

Potlačené emoce

Někteří lidé mají problém s vyjadřováním svých emocí a někteří k tomu jednoduše nemají prostor, nebo člověka, kterému by se svěřili. To vede k tomu, že stále dokola potlačují jak radost, tak smutek což neustále zaměstnává hlavu nekonečným zpracováním těchto pocitů. Na další informace už pak nezbývá prostor.

TIP: Projevovat emoce je naprosto normální. Nestyďte se proto říct, co vás trápí. Bojíte se, že vás váš partner nepochopí a vynadává vám? Pokud vás miluje, rád s vámi vaše starosti probere. Máte problémy v práci? Svěřte se s nim svému zaměstnavateli, nebo je řekněte kolegovi, kterého se týkají. Pokud máte strach, že vás váš nadřízený za vaši otevřenost vyhodí, nejspíš jste měli podat výpověď už dávno. Jinou práci sehnat můžete, nové zdraví však nikoliv.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Domácí kyslíková terapie je snadnou cestou ke zlepšení stavu pleti

Dům a zahrada

Kdo chce mít na jaře krásný trávník, musí se v zimě vyvarovat časté chyby a navíc jej v únoru správně...

Zavřít reklamu