Pas nebo občanský průkaz? Pořízení cestovního dokladu pro dítě neodkládejte

 Děti 
18. května 2017 10:20 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cestovní průkaz nechte dítěti udělat s dostatečným předstihem. Vyhnete se tak zdlouhavým frontám. Shutterstock
Plánujete dovolenou s malým dítětem do zahraničí? Tak hlavně nezapomeňte na cestovní doklady! Dávno jsou totiž časy, kdy stačilo zapsat dítě do pasu rodiče nebo prarodiče. Jaké doklady budete potřebovat po Evropské unii a jaké mimo ni?

Pokud míříte přes hranice s malým dítětem, jistě vás bude zajímat, které doklady k tomu potřebujete. Jak občanský průkaz, tak cestovní pas platí pět let, ovšem za předpokladu, že dítě radikálně nezmění vzhled.

Občanský průkaz

Jestliže se chcete vydat po státech Evropské unie, stačit vám i dítěti bude pouze občanský průkaz. Pokud se tedy letos chystáte do stále oblíbeného Chorvatska a ostatních států bývalé Jugoslávie, pas dítě potřebovat nebude.

Kam můžete cestovat s OP

Cestovat na občanský průkaz můžete s dítětem i do některých států, které nepatří do Evropské unie nebo Schengenského prostoru. Jsou to Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika a Srbská republika.

Kde podat žádost

Žádost o občanský průkaz pro dítě můžete podat u kteréhokoliv obecního úřadu. Není nutné podávat žádost na úřadu v místě trvalého bydliště dítěte. Na tomto místě si průkaz později i vyzvednete. Nemusíte s sebou mít nic než rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Fotografii pořídí úředník na místě při podání žádosti.

Cena, platnost a lhůta vydání

Pořízení občanského průkazu pro dítě mladší 15 let vás bude stát 50 korun a vydají vám ho do 30 dnů od podání žádosti. Platí 5 let, ovšem pokud dítě změní výrazně podobu, musíte pořídit nový. Spousta rodičů proto pořizuje každý rok nový, aby se vyhnula debatám s úředníky o tom, zda si dítě je nebo není podobné.

Cestovní pas

Chcete letos cestovat dál než po Evropě? Pak vám občanský průkaz stačit nebude a budete muset dítěti pořídit cestovní pas.

Kde podat žádost

Stejně jako u cestovního pasu podáte žádost u jakéhokoliv obecního úřadu, na kterém si později pas vyzvednete. Dostavit se k podání žádosti musíte s dítětem, jeho rodným listem a svým občanským průkazem.

Cena, platnost a lhůta vydání

Pokud podáte žádost s dostatečným předstihem, vyjde vás pas pro dítě mladší 12 let na 100 korun a vydají vám ho do 30 dnů. Při potřebě získat pas rychleji můžete zažádat o pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji (tzv. rychlopas), který vám vydají do šesti dnů. Ovšem zaplatíte za něj 2000 korun, což je dvacetkrát tolik.

Pas platí 5 let, ale stejně jako u občanského průkazu si musí být dítě podobné. Pokud změní vzhled (což je obzvláště u miminek naprosto běžné), musíte pořídit nový.

Pokud předpokládáte, že vaše dítě již měnit podobu výrazně nebude, určitě se vyplatí pořídit pas. Dítě s ním může cestovat po celém světě a je jen o padesát korun dražší. Oba platí pět let a nikdy nevíte, jestli budete cestovat po tuto dobu jen v rámci Evropy.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech